Polska UkrainaFot. Canva, collage

Portal Ukraińska Prawda podaje szokujące informacje, wedle których polskie służby miały zatrzymać w okolicy granicy polsko-białoruskiej ukraińskich dziennikarzy, którzy kręcili tam materiał.

Polscy funkcjonariusze zatrzymali ukraińskiego dziennikarza Mychajłę Tkacza i jego operatora. Do zdarzenia doszło w okolicy granicy Polski i Białorusi.

Według informacji portalu w sprawie musiała interweniować Ambasada Ukrainy w Polsce.

„Zespół Ukraińskiej Prawdy jest oburzony, że sytuację udało się rozwiązać dopiero po tym, jak dowiedziała się o niej Ambasada Ukrainy w Polsce i interweniowała” – pisze ukraiński portal.

Ukraińcy mieli kręcić materiał na temat tranzytu towarów między Polską, Rosją i Białorusią. Według relacji UP polskie służby częściowo usunęły to, co nagrali dziennikarze.

– Polska policja podjechała do nas w pobliżu białoruskiej granicy i pokazała swoją odznakę. Pokazaliśmy nasze legitymacje dziennikarskie i dokumenty. Zaczęli łapać za nasze aparaty i rozglądać się. Następnie zabrano nas do biura komendanta. Około dziesięciu osób zaczęło przeszukiwać nasz samochód i nas, rzucając nasze rzeczy na maskę, konfiskując wszystkie telefony, dokumenty i karty pamięci z kamer – powiedział Mychajło Tkacz.

– Przedstawiłem się jako dziennikarz i wyjaśniłem, że robimy materiał o handlu Polski z Białorusią i Rosją przez Białoruś oraz o transporcie produktów rolnych z Białorusi i Rosji do Polski – dodał reporter.

– Było widać, że przedstawiciele polskich służb specjalnych byli przerażeni. Zaczęli mnie pytać, kto jeszcze o tym wiedział, czy wiedziały o tym władze ukraińskie i rząd ukraiński. Zapytali, kim są nasze źródła, skąd się o tym dowiedzieliśmy i jak długo pracujemy nad tym tematem – twierdzi ukraiński dziennikarz.

„Ukraińscy dziennikarze byli przesłuchiwani nie tylko przez policję, ale także przez agentów służb specjalnych” – pisze Ukraińska Prawda. Polskie służby miały usunąć część nagranego materiału.

Warto zaznaczyć, że na ten moment znamy jedynie wersję strony ukraińskiej.

SJ

Ukraińska Prawda

Fot. Canva

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *