Polska Fot. canva

Ciągła walka Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską przyniosła Polsce ogromny bałagan prawny. Znany publicysta Łukasz Warzecha ostrzega, że to, co się obecnie dzieje, może zakończyć się „wojną domową”.

PiS i PO ścierają się już po raz kolejny w najnowszej historii Polski, a każda ich bitwa zostawia po sobie zgliszcza w polskim systemie prawnym.

Takiego bałaganu, jaki mamy obecnie, w III RP jeszcze nie było. Każda strona sporu politycznego ma jakiś organ prawny, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy lub Prokuratora Generalnego, który ją popiera. PiS uważa, że nielegalne są działania PO, z kolei Platforma to samo sądzi o działaniach PiS-u.

W ogólnym rozrachunku mamy w Polsce dwa funkcjonujące obok siebie porządki prawne. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a tymczasem wygląda na to, że z każdym dniem robi się poważniej.

Bitwa o TVP to była dopiero zapowiedź tego, co dzieje się obecnie i będzie się działo w najbliższym czasie.

Obecnie prokuratura chce umieścić w więzieniu dwóch polityków, którzy według PiS-u zostali ułaskawieni przez prezydenta. Dodatkowo marszałek Sejmu wygasił ich mandaty, ale PiS twierdzi, że są oni nadal posłami.

Publicysta Łukasz Warzecha twierdzi, że skutki obecnej sytuacji mogą być tragiczne.

„A co Państwo powiedzą na taki scenariusz wojny domowej?

* Panowie K&W lądują w więzieniu przed 12 stycznia. Nie biorą udziału w głosowaniu nad budżetem.

* PAD (prezydenta Andrzej Duda – red.) kieruje ustawę budżetową do TK argumentując, że w głosowaniu nie brali udziału dwóch posłów.

* TK w ciągu dwóch miesięcy rozstrzyga, że ustawa jest nieuchwalona.

* Większość twierdzi, że jest uchwalona, bo K&W nie są posłami.

* PAD stwierdza, że nie otrzymał ustawy budżetowej na czas i zarządza skrócenie kadencji Sejmu.

* Większość odpowiada, że ustawa trafiła do prezydenta na czas i nie ma mowy o rozwiązaniu Sejmu, zwłaszcza że TK „nie istnieje”.

* PiS stwierdza, że Sejm zostaje rozwiązany i będą nowe wybory.

* Dalej co? Wojsko i policja na ulicach? Szturm na Sejm?

Fajnie? Tak może być, jeśli nie nastąpi opamiętanie”.

SJ

X

fot. Canva

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *