fot. X/Ministerstwo Obrony Narodowej

Na ewakuację do Polski może czekać nawet 2 tys. Polaków. Rano przywieziono zaledwie ćwierć tysiąca. Część naszych rodaków utknęła w Betlejem, z którego ciężko się przedostać na miejsce ewakuacji.

Do godz. 9:00 w Warszawie wylądował dziś łącznie trzy samoloty z Polakami, których ewakuowano z Izraela. Były to dwa wojskowe „Herculesy” i Boeing.

Do tej pory udało się ewakuować 256 Polaków z Izraela. Wśród nich są pielgrzymi. Nadal jednak w Izraelu pozostaje duża liczba naszych rodaków.

Obecnie w MSZ znajduje się lista 2 tys. polskich obywateli, którzy chcą uciec z Izraela do Polski. Lista ta może zostać poszerzona.

– Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

– Nasza ambasada i służby konsularne pracują na miejscu bez przerwy od kilkudziesięciu godzin. Udzielają informacji i pomocy na lotnisku oraz w ambasadzie, koordynują zgody na przeloty, tworzą listy pasażerów i koordynują ich odprawę. Fakt, że nie wszyscy otrzymali od razu informację zwrotną wynika z bardzo dużego obłożenia – prosimy o zrozumienie. Nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy – ale jej udzielenie wszystkim w tym samym momencie jest bardzo trudne – napisał Jabłoński w serwisie X.

Kolejna setka Polaków miała zostać ewakuowana po godz. 14:00. W Polsce wylądowali po godz. 17:00.

– Wyjechaliśmy i okazało się, że już wszystkie drogi do Betlejem są zablokowane. Naszemu księdzu-przewodnikowi udało się jakoś przekonać patrol… Mierzyli do niego bronią – powiedziała jedna z Polek ewakuowanych z Izraela.

Koordynatorka grup turystycznych Anna Szczypińska przekazała, że w Nazarecie znajdują się trzy grupy Polaków próbujących uciec z niebezpiecznego regionu. W Betlejem znajduje się kolejna grupa 20-30 osób.

– Nie ma instrukcji, kiedy i jak Polacy mają dostać się na lotnisko – podkreśliła.

MSZ w związku z sytuacją w Izraelu uruchomiło specjalną infolinię dla Polaków chcących skorzystać z możliwości ewakuacji. Numer infolinii: +48 22 523 88 80.

dj

rmf24.pl

fot. X/Ministerstwo Obrony Narodowej

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *