fot. ilustracyjne/fot. pixabay

Internauci przekazują informacje o tym, że koło Lublina przeszła trąba powietrzna. Pojawiły się także zdjęcia niebezpiecznego zjawiska.

Trąba powietrzna na lubelszczyźnie

W sieci udostępniono zdjęcia leja kondensacyjnego. Trąba powietrzna widziana była m.in. w Kazimierzówce w pow. lubelskim.

Zdjęcia zjawiska opublikował profil Obserwatorzy.info.Media podkreślają, że nie można stwierdzić, czy są to zdjęcia tego samego leja kondensacyjnego. Nie można wykluczyć, że przeszła niejedna trąba powietrzna.

Trąbę powietrzną zaobserwowano również w Kozicach Górnych w pow. świdnickim. Profil Obserwatorzy.info podaje, że nie ma doniesień na temat zetknięcia się leja kondensacyjnego z ziemią. Nie zgłoszono również szkód wyrządzonych przez trąbę powietrzną.

Trąby coraz częstsze

Trąba powietrzna do niedawna była zjawiskiem bardzo rzadko spotykanym w naszej części świata. Od kilku jednak lat w sezonie letnim w Polsce i pobliskich krajach pojawiają się doniesienia o trąbach powietrznych.

Kilka z nich potrafiło wyrządzić niemałe szkody, również na terenach zamieszkałych. Nie są jednak tak wielkie i silne, jak tornada w USA.

Najsilniejszym zarejestrowanym tornadem w historii było tornado, które przeszło przez El Reno w Oklahomie. Miało to miejsce 31 maja 2013 roku. Miało szerokość 4,5 km i prędkość wiatru 475 km/h.

Alert IMGW przed burzami i gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami i gradem dla niemal całego województwa lubelskiego.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad – napisano na stronie IMGW.

Ostrzeżenia dotyczą również województw: Podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i południowej części łódzkiego i mazowieckiego. Szczegóły znajdują się na stronie IMGW.

dj

imgw.pl / polsatnews.pl / national-geographic.pl

fot. ilustracyjne/fot. pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *