Lotnisko Chopina w Warszawie.Lotnisko Chopina w Warszawie. / Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons

Na lotnisku Chopina w Warszawie uruchomiono punkt wydawania paszportów tymczasowych. Jeśli wierzyć zapewnieniom polityków, jest to pierwsza tego typu usługa w Europie usytuowana bezpośrednio na lotnisku. Jak to wygląda w praktyce?

Punkt jest połączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie paszportu. Na miejscu można także wyrobić zdjęcie do paszportu. Cała procedura ma trwać zaledwie 15 minut. Szkoda, że tak nie może być we wszystkich punktach. Normalnie czeka się bowiem około miesiąca na paszport.

Ten z lotniska Chopina będzie tymczasowy, na rok. W przeciwieństwie do „normalnego” paszportu, który jest ważny przez 10 lat. Koszt wyrobienia tymczasowego paszportu na lotnisku Chopina to 30 złotych. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do złożenia wniosku konieczne będzie okazanie ważnego biletu lotniczego. Na miejscu, w punkcie sprawdzana będzie tożsamość osoby ubiegającej się o paszport tymczasowy i wykonane zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. 

Paszport tymczasowy będzie ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez rok), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego zostanie wygenerowany elektronicznie, a następnie podpisany przez wnioskującego na urządzeniu.

Paszport tymczasowy będzie wyrobiony w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna będzie zgoda obojga rodziców. 

Gdzie na lotnisku w Warszawie jest punkt paszportowy?

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie.

Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *