Benedykt XVI, Franciszek Fot. WikiMedia (Licencja: GNU Free Documentation License i licencja: Attribution-Share Alike 4.0 InternationalBenedykt XVI, Franciszek Fot. WikiMedia (Licencja: GNU Free Documentation License i licencja: Attribution-Share Alike 4.0 International

Włoski blog Silere non possum podaje, że ktoś w Watykanie – istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam papież Franciszek – odesłał do krawca wszystkie ornaty, na których znajduje się herb Benedykta XVI, aby te herby odpruć.

Sprawa jest naprawdę szokująca, bo nie jest to normalna procedura po śmierci papieża. Ornaty z herbami np. Pawła VI, Jana XXIII oraz Jana Pawła II wciąż wiszą w watykańskiej zakrystii.

Komentatorzy twierdzą, że po raz kolejny w historii Rzymu mamy do czynienia z damnatio memoriae – wymazywaniem pamięci.

Damnatio memoriae stosowali już papieże przed wiekami, gdy np. nie zgadzali się ze swoimi poprzednikami. Wówczas dosłownie wymazywali pamięć o nich. Zdarzało się nawet, że poprzednich papieży wyciągano z grobów, a ich kości np. wrzucano do rzeki.

Tę samą procedurę wymazywania pamięci stosowali rzymscy cesarze wobec swoich nielubianych poprzedników.

W obecnych czasach nie mieliśmy jeszcze do czynienia z czymś takim. Pierwszy raz od wielu wieków mieliśmy jednak sytuację, że obok siebie żyło dwóch papieży. W dodatku za życia Benedykta XVI Watykan aż huczał od plotek na temat tego, że obaj papieże za sobą nie przepadają.

SJ

Silere non possum

Fot. WikiMedia (Licencja: GNU Free Documentation License i licencja: Attribution-Share Alike 4.0 International)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *