fot. X/Daniel Obajtek

6 lutego PKN Orlen odbędzie nadzwyczajne walne zgromadzenie. Skarb Państwa wnioskuje, by tego dnia zmienić również skład Rady Nadzorczej Spółki. Czy Daniel Obajtek straci stanowisko?

6 lutego ma odbyć się walne zgromadzenie. Ma dotyczyć m.in. zgody akcjonariuszy na sprzedaż całości udziałów w Gas Storage Poland dla Gaz-System.

Jak się okazuje, to jednak nie jest jedyny powód. W harmonogramie pojawił się punkt dotyczący zmian w radzie nadzorczej Orlenu.

Portal money.pl przypomina, że taki scenariusz już w połowie grudnia zapowiedział dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”.

– A nowa rada odwoła prezesa Daniela Obajtka. Data 6 lutego bardzo dobrze wpisuje się w terminy Kodeksu spółek handlowych, jeśli spółka sama nie zwołałaby walnego – napisał wówczas Tomasz Jóźwik.

Orlen w komunikacie przekazał, że nastąpi zmiana „w porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ORLEN S.A. zwołanego na 6 lutego 2024 r., dokonanej na wniosek akcjonariusza Spółki, Skarbu Państwa z dnia 9 stycznia 2024 r”.

– Zmiana w porządku obrad polega na wprowadzeniu do porządku nowego punktu <Powzięcie uchwał w sprawie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki> – napisano w komunikacie.

– Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Rady Nadzorczej Spółki – brzmi nowy punkt porządku obrad.

– Sam odejdę, nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i swoją godność – przekonywał na wiosnę Daniel Obajtek.

Redakcja money.pl zauważa jednak, że Obajtek „choć zapowiadał dobrowolne odejście w razie przegranej PiS w wyborach, nadal trwa na stanowisku prezesa Orlenu”. Wśród nazwisk ewentualnych następców Obajtka wymieniana jest Elżbieta Bieńkowska.

„Rzeczpospolita” wyjaśnia, że Donald Tusk „na tym stanowisku chętniej widziałby kogoś mocniej przez siebie sterowalnego”. Była komisarz zaś jest jedną z najbardziej zaufanych osób premiera Tuska.

dj

money.pl

fot. X/Daniel Obajtek

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *