Sklep.fot. ilustracyjne / fot. Pixabay

Od dzisiaj obowiązuje 5 proc. VAT na żywność. Ekspert alarmuje, że wszyscy to odczujemy, zaś apogeum cenowych wzrostów nastąpi dopiero za jakiś czas.

Od 1 lutego 2022 roku w Polsce obowiązywał VAT na żywność w wysokości 0 proc.. Pierwotnie miało tak być do końca minionego roku.

Ostatecznie ulgę przedłużono o kolejne trzy miesiące. Jednak od dziś obowiązuje już stawka 5 proc. VAT na żywność.

– Pewnie w pierwszych kilku tygodniach, może dwóch, trzech miesiącach tego wzrostu nie odczujemy aż tak bezpośrednio. Ma na to wpływ kilka czynników jak np. to, że ceny produktów rolnych na rynkach światowych maleją – powiedział Polsat News dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.

– Mamy też w Polsce trwającą wojnę sieci handlowych – dodał dr Kopyściański.

Zaznaczył również, że podatek VAT jest „perfidnym podatkiem”.

– Jego koszt ponosi ostatecznie konsument – wyjaśnił.

Zwrócił również uwagę na to, że część sieci sklepów w Polsce zapowiedziało, iż VAT na żywność nie będzie uwzględniany w cenach dla klientów.

– Oczywiście na ile jest to promocja, PR, a na ile fakty, przekonamy się w sklepach już od jutra – podkreślił dr Tomasz Kopyściański.

– Działania konkurencyjne w postaci rywalizacji sieci handlowych z pewnością załagodzą ten pierwszy efekt podwyższenia stawki VAT do 5 procent – ocenił.

Od dzisiaj spadł z kolei VAT na usługi z branży beauty. Tutaj również nie należy spodziewać się nagłych spadek cen.

– Będzie pokusa, aby na tej podstawie powiększyć sobie marżę. Dopiero ewentualna walka konkurencyjna może wpłynąć na obniżenie poziomu cen – powiedział ekspert.

– Wdrożenie tych dwóch zmian w jednym momencie jest troszkę niefortunne – zwrócił uwagę dr Kopyściański.

dj

polsatnews.pl

fot. ilustracyjne / fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *