Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon HołowniaDonald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia Fot. YouTube

Renata Grochal z Newsweeka twierdzi, że dotarła do informacji dot. tego, jaki rząd chce sformować Donald Tusk, który najprawdopodobniej po raz trzeci zostanie premierem Polski.

„Tylko jeden wicepremier w rządzie, a stanowiska marszałków Sejmu i Senatu dla koalicjantów. To pomysł na nowe rozdanie, z którym Donald Tusk wybiera się na poniedziałkowe rozmowy z Trzecią Drogą i Nową Lewicą” – pisze Grochal w Newsweeku.

Rząd będzie odchudzony

PiS szedł na rekord, jeśli chodzi o ilość ministerstw, ministrów i wicepremierów. Donald Tusk chce, by przyszły rząd był mniejszy.

— Ta cała koncepcja wynosi relację koalicyjną poza rząd i ponad rząd. Rząd będzie bardziej funkcjonalny, a jednocześnie kluczowe osoby z koalicji wynosimy na najwyższe funkcje w państwie – twierdzi polityk z władz PO, z którym rozmawiała Grochal.

– Jeśli Szymon Hołownia będzie chciał być marszałkiem Sejmu, Władysław Kosiniak-Kamysz zostałby wicepremierem i ministrem gospodarki. Ma doświadczenie rządowe i świetnie się z Tuskiem dogadują. Lewicy przypadłoby stanowisko marszałka Senatu, np. dla Magdaleny Biejat – cytuje słowa polityka PO Newsweek.

„Chodzi przede wszystkim o to, że rząd Mateusza Morawieckiego jest rozdęty do granic absurdu i trzeba go bardzo poważnie odchudzić” – czytamy w „Newsweeku”.

„Znikną stanowiska ośmiu ministrów w Kancelarii Premiera – to ministrowie bez resortów. W poprzednich rządach Tuska było ich maksymalnie dwóch” – czytamy dalej.

Tusk chce m.in. połączyć w jedno ministerstwo resorty rozwoju i technologii, funduszy i polityki regionalnej oraz infrastruktury.

Rząd poza Warszawą

Ciekawe jest to, że Tusk chciałby wprowadzić swego rodzaju decentralizację władzy. Do tej pory wszystkie ministerstwa mieściły się w Warszawie.

Tusk ma plan, by ministerstwo przemysłu miało swoją siedzibę na Śląsku. To byłaby prawdziwa rewolucja.

SJ

Newsweek

Fot. YouTube / Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *