fot. ilustracyjne/fot. Evereststudio/Adrian Grycuk/CC BY-SA 4.0/European Parliament from EU/CC BY 2.0/Wiki (kolaż tymzyjesz.pl)

Ostatnie dwa sondaże wskazują mocny spadek Konfederacji, a umocnienie się demokratycznej opozycji. Według jednego z nich, Konfederacja spada nawet z podium, a jej miejsce zajmuje Trzecia Droga.

Konfederacja poza podium

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wywołał potężne poruszenie na prawicy. Po wielu miesiącach, Konfederacja Wolność i Niepodległość zanotowała poważny spadek poparcia, liczący prawie 5,5 pproc.. Straciła też rangę trzeciej siły politycznej, oddając miejsce na podium Trzeciej Drodze.

Według tego sondażu na pierwszym miejscu pozostaje PiS. 34,5 proc. badanych zadeklarowało głos na obecnie rządzące ugrupowanie, co jest wzrostem o 1,6 pproc. w stosunku do poprzedniego sondażu. Drugie miejsce zajęła KO z wynikiem 31,2 proc. i wzrostem o 3,1 pproc..

Trzecie miejsce natomiast się zmieniło. To Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i PSL znalazło się na tej pozycji z wynikiem 9 proc.. Też jednak zanotowali spadek, lecz tylko o 1,6 pproc.. Tymczasem będąca w kolejce następnym ugrupowaniem Konfederacja z wynikiem 7,8 proc. zanotowała aż 5,3 pproc. spadku poparcia.

Do Sejmu dostałaby się jeszcze Lewica. Ta również zanotowała spadek w wysokości 1,6 pproc., osiągając wynik 7,1 proc..

Drugi sondaż też zły dla Bosaka i Mentzena

Trochę lepiej, choć również źle prezentuje się pozycja Konfederacji w sondażu IBRiS dla „Wydarzeń”. Tu co prawda Konfederacja pozostaje jeszcze na trzecim miejscu, lecz również notuje potężny spadek poparcia.

PiS/Zjednoczona Prawica w tym sondażu uzyskała 32,4 proc. poparcia, co jest spadkiem o 0,8 pproc.. Drugie miejsce zajęła KO. Jej poparcie wzrosło o 2,3 pproc., co dało wynik 30,6 proc..

W tym sondażu Konfederacja pozostaje na trzecim miejscu, jednak notuje także solidny spadek, który wynosi 3,4 pproc.. Prawicowe ugrupowanie uzyskało w sondażu IBRiS 11,8 proc. głosów.

Traci też Trzecia Droga, z 11,1 do 9 proc.. Lewica i Partia Razem uzyskały łącznie 7,7 proc., co jest spadkiem poparcia o 0,4 pproc..

Komentatorzy zwracają uwagę, że przed wyborami następuje polaryzacja wyborców i pojawiają się mocniejsze tendencje do duopolu partyjnego. Ewidentnie głównym wygranym sondażów jest KO, choć PiS wciąż pozostaje na pozycji lidera.

Jednak mimo uzyskania największej ilości głosów, PiS znalazłoby się w opozycji po przeliczeniu głosów na mandaty, jeśli KO, Trzecia Droga i Lewica stworzyłyby koalicję. Nawet ewentualne podebranie kilku posłów z jakiegokolwiek ugrupowania nie wystarczyłoby, by obecna ekipa zachowała władzę.

Pamiętać jednak trzeba, że do wyborów jeszcze prawie dwa miesiące. A przez ten czas nastroje mogą się wielokrotnie zmienić.

dj

tvn24.pl / polsatnews.pl

fot. ilustracyjne/fot. Evereststudio/Adrian Grycuk/CC BY-SA 4.0/European Parliament from EU/CC BY 2.0/Wiki (kolaż tymzyjesz.pl)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *