fot. ilustracyjne/fot. YT/#mabidafamily life events/X/euronews (kolaż TZ)

Naukowcy przekazali nowe informacje na temat spodziewanej w każdej chwili erupcji wulkanu Fagradalsfjall na Islandii. Informacje te są dobre dla Europy, ale fatalne dla mieszkańców pobliskiego Grindavik. Ci mogą już zacząć żegnać się ze swoimi domami.

Od kilku dni w części Islandii obowiązuje stan wyjątkowy. Spowodowane jest to spodziewaną erupcją wulkanu Fagradalsfjall, koło miejscowości Grindavik i zaledwie 50 km od stolicy, Reykjaviku.

– W sobotę informowaliśmy o ewakuacji miasta Grindavik. Dziś mieszkańcy mogli na krótko wrócić do swoich domów – przekazała po południu stacja BBC.

Zacytowano również opinię ekspertów, która rzuca nowe światło na sytuację. Okazuje się, że spodziewana erupcja wulkanu nie będzie aż tak groźna dla Europy, jak początkowo sądzono.

Problem natomiast mają mieszkańcy miejscowości Grindavik. Otóż jest możliwe, że wypływająca lawa zniszczy budynki.

Profesor wulkanologii na Uniwersytecie Islandzkim Thor Thordason powiedział BBC, że magma obecnie znajduje się na głębokości niecałych 800 metrów pod powierzchnią ziemi. Erupcja zaś wydaje się nieunikniona.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, że ledwie dwa dni temu poziom magmy znajdował się aż 5 km pod powierzchnią. W ciągu dwóch dni podniósł się więc o ponad 4 km! TUTAJ pisaliśmy na ten temat.

– Niestety, najbardziej prawdopodobne miejsce wybuchu leży w granicach miasta Grindavik – stwierdził prof. Thordason.

Dziś na profilu euronews w serwisie X pojawiło się nagranie z miejscowości Grindavik. Widzimy na nim potężnie pęknięcia w ziemi i na budynkach spowodowane aktywnością sejsmiczną wulkanu Fagradalsfjall.

Prawdopodobnie więc mieszkańcy miejscowości Grindavik utracą swoje budynki. Mniej natomiast ucierpi kontynent – o ile naukowcy znowu nie zmienią zdania rzecz jasna.

dj

rmf24.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. YT/#mabidafamily life events/X/euronews (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *