Mrówki ogniste w Europie.Mrówki ogniste. / Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Mrówki ogniste, jeden z najbardziej inwazyjnych i niszczycielskich gatunków świata, dotarły do Europy. Znaleziono 88 gniazd tych owadów w pobliżu Syrakuz na Sycylii.

Ten gatunek groźnych mrówek pochodzi z Ameryki Południowej. Widziane już były w różnych częściach świata – w USA, Meksyku, Chinach czy Australii – ale w Europie jeszcze nie.

Co powodują mrówki ogniste?

Mrówki ogniste powodują bolesne użądlenia, niszczą uprawy, zagrażają lokalnej faunie i florze. Mogą też gnieździć się w urządzeniach elektrycznych i powodować ich awarie. W Stanach Zjednoczonych powodują straty wyceniane aż na sześć miliardów dolarów rocznie.

Mrówki ogniste dotychczas znajdowano w Europie jedynie w produktach importowanych. Nie było jednak śladów obecności tego gatunku na stałe. Teraz to się zmieniło.

Naukowcy podejrzewają, że mrówki ogniste, które od teraz trzeba już traktować jako stałą obecność w europejskiej przyrodzie, przybyły na Stary Kontynent z USA lub Chin. Rozwijają się przede wszystkim w ciepłym klimacie, stąd podejrzenia, że kwestią czasu jest, kiedy namnożą się na przykład w Rzymie czy Barcelonie.

JW
Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *