Pixabay

Niedaleko Warszawy zaobserwowano największego mięsożernego ptaka Europy. To olbrzymi sęp kasztanowaty. Jak znalazł się w Polsce?

Sęp kasztanowaty został zaobserwowany nad Bagnem Całowanie, które znajduje się w pobliżu Warszawy. Tuż obok leży Otwock i Góra Kalwaria.

O spotkaniu wielkiego ptaka poinformował profil Birding Poland, powołując się na Krzysztofa Deana, który sępa sfotografował. Wpis został opublikowany na Facebooku.

Fota słaba, ale model ciekawy. Ręka w górę, kto widział w Polsce sępa kasztanowatego? 25.11.2023, Bagno Całowanie. 28 obserwacja gatunku w Polsce – napisał autor zdjęć.

Sępy można sporadycznie zaobserwować w Polsce, jednakże w ostatnich latach do spotkań z tymi ptakami dochodzi częściej niż zwykle. W 2022 r. widziano pod Babią Górą sępa płowego.

Sęp kasztanowaty jest jednym z sześciu gatunków sępów, które pojawiają się w Europie. Na jego gniazda można natrafić na Półwyspie Iberyjskim, Balearach i na niektórych obszarach Bałkanów.

W przeszłości występował on także we Włoszech, na południu Francji, na Krymie, a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Niektórzy uważają nawet, że można go było spotkać również w Polsce.

Europejska populacja sępa kasztanowatego uległa załamaniu ok. roku 1850. Nie jest jednak wiadomo, co było przyczyną takiego stanu rzeczy.

Obecnie tylko w dwóch państwach na świecie udało się zwiększyć populację tego gatunku. To Hiszpania i Korea Południowa.

Co sęp kasztanowaty robił pod Warszawą? Prawdopodobnie zabłąkał się tutaj podczas wędrówki.

PS

facebook.com / Birding Poland / interia.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *