Pixabay

Śledzik jest nieodłącznym elementem rodzinnych i pracowniczych imprez okolicznościowych. To także potrawa podawana np. na Boże Narodzenie. Wkrótce jednak może się do zmienić.

Wszystko za sprawą urzędników Unii Europejskiej. Tym razem wpadli oni na pomysł, aby zakazać połowów śledzi, szprotów i dorszy w Morzu Bałtyckim.

Pomysł ten ma związek w wprowadzeniem w życie nowej polityki dotyczącej rybołówstwa. W myśl jej założeń ma powstać jeden plan, który będzie uwzględniał wzajemne zależności pomiędzy zasobami wymienionych wcześniej gatunków i zapewniał zrównoważone zarządzanie nimi.

Urzędnicy z Brukseli zaproponowali już zakaz celowego połowu śledzi u wybrzeży Finlandii. Pomysł ten nie spodobał się jednak fińskim rybakom, którzy już zaczęli przeciwko niemu oponować.

Należy dodać, że w październiku 2023 r. Unia Europejska zmniejszyła kwoty połowowe śledzia bałtyckiego o do 43% na przyszły rok. To znacznie mniej niż proponowano w sierpniu.

W Finlandii śledź stanowi 80% połowów, jednakże nie są to ogromne ilości przy uwzględnieniu tego, ile odławiają rybacy w innych państwach. Z tego względu zakaz jego połowu z pewnością poważnie odbije się na tamtejszym rybołówstwie.

Zwolennicy zakazu podnoszą argument, że wody Bałtyku są silnie zanieczyszczone. W połączeniu ze zmianami klimatycznymi czynnik ten może doprowadzić do wytępienia tamtejszych populacji.

Nie bez znaczenia jest także działalność rolnicza. Spływające do morza składniki odżywcze powodują zakwit alg, co z kolei zmniejsza ilość tlenu.

Czy zakaz proponowany przez eurokratów wejdzie w życie? Obecnie trudno powiedzieć, niemniej jednak należy mieć świadomość, że są takie plany.

Kto wie, może czekają nas ostatnie święta ze śledzikiem na stole. Pamiętajcie o tym, zajadając się tą smaczną i zdrową rybą.

PS

zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *