fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Miliony haseł do poczt mailowych, kont bankowych i serwisów społecznościowych wyciekło do sieci. Portal Zaufana Trzecia Strona pisze o największym wycieku w historii polskiego Internetu.

Do wycieku doszło w darknecie, czyli tzw. sieci nadkładkowej w Internecie, do której dostęp można uzyskać jedynie za pomocą specjalnego oprogramowania konfiguracji lub autoryzacji. Jest to niekontrolowana część Internetu. Można do niej wchodzić zupełnie legalnie, choć znajduje się w niej wiele nielegalnych rzeczy.

Największy wyciek danych w historii polskiego Internetu

Dane zostały udostępnione na polskim forum Cebulka. Jest to miejsce, w którym zawsze można było kupić kradzione dane, a także m.in. narkotyki lub nawet broń czy pornografię dziecięcą. Nigdy jednak nie wyciekło aż tyle – mowa tu o milionach haseł.

Użytkownik, który zarejestrował się 2 miesiące wcześniej i przez cały ten czas nic nie publikował, ani nie uczestniczył w żadnych dyskusjach, nagle udostępnił plik, na którym zapisano ponad 6 milionów wierszy z hasłami polskich użytkowników m.in. Allegro, mBanku, Facebooka czy poczt mailowych takich jak Onet i WP.

Na ten moment nie da się sprawdzić, czy nasz mail znalazł się w pliku, ale są to stosunkowo nowe dane. Niektóre z nich datowane są na 2023 rok.

Na wszelki wypadek warto więc zmienić hasło do najważniejszych kont, by nie wpadło ono w ręce przestępców.

SJ

Zaufana Trzecia Strona

Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *