fot. ilustracyjne/fot. YT/Marc -Volcano- Szeglat

Koło Neapolu doszło do najsilniejszego od kilkudziesięciu lat trzęsienia ziemi. Zarejestrowano też od wczoraj ponad 60 zdarzeń sejsmicznych. Znajduje się tam superwulkan Pola Flegryjskie. Ostatnia erupcja prawdopodobnie przyczyniła się do całkowitego wybicia neandertalczyków. Co ważne, naukowcy są pewni, że prędzej czy później dojdzie do ponownej erupcji, która będzie katastrofalna dla cywilizacji.

O godz. 3:35 zarejestrowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,2 na Polach Flegryjskich. Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV), który poinformował o zdarzeniu podkreślił, że „to największe trzęsienie ziemi w Neapolu od prawie 40 lat”.

Warto też podkreślić, że zaledwie na początku miesiąca miał miejsce najsilniejszy wstrząs od 10 lat. Wówczas magnituda wyniosła 3,8.

– Trzęsienie było odczuwalne przez ludność, ale według wstępnych kontroli nie zgłoszono żadnych szkód – podała włoska agencja ochrony ludności cytowana przez agencję Reuters.

Jednak w Lacjum i Rzymie doszło do opóźnień pociągów. Spowodowane było to koniecznością kontroli technicznych na węźle kolejowym w Neapolu. Niektóre pociągi były opóźnione nawet o sześć godzin.

Pola Flegryjskie to sieć kraterów tworzących superwulkan, który jest niezwykle aktywny. Każda jego erupcja w prahistorii powodowała ogromne katastrofy.

Naukowcy z Włoch, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa już kilka lat temu ostrzegli, że w superwulkanie zbiera się magma. To zwiastuje nieuchronnie erupcję, której tak naprawdę nie da się zapobiec. Pozostaje jedynie pytanie, kiedy ona nastąpi.

W 2016 roku specjaliści z Włoch przekazali, że komora magmowa superwulkanu podnosi się średnio 3 cm w skali roku. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do erupcji, choć niektórzy specjaliści ostrzegają, że może się to wydarzyć za naszego życia.

Ostatnia erupcja Pół Flegryjskich miała miejsce ponad 40 tys. lat temu. Ślady popiołu odnaleziono na terenie dzisiejszej Rosji i Ukrainy.

Rosyjscy uczeni ocenili, że erupcja tego superwulkanu miała wpływ na wyginięcie Neandertalczyków. Klimat nagle stał się o wiele bardziej suchy i chłodniejszy. Dało to lepsze warunki do życia dla homo sapiens.

Gdyby doszło do takiej erupcji dzisiaj, cywilizacja właściwie przestałaby istnieć na naszym kontynencie. Nadeszłaby wulkaniczna zima. Głód, chłód i chaos spowodowałyby masową migrację spoza Europy w każdym możliwym kierunku. Zupełnie zniknąłby również ruch lotniczy.

dj

polsatnews.pl / onet.pl / wp.pl / nczas.com

fot. ilustracyjne/fot. YT/Marc -Volcano- Szeglat

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *