Andrzej Duda: Musisz być twardyAndrzej Duda Fot. YouTube

Wyniki wyborów parlamentarnych, jeśli pokryją się z wynikami late poll, a wiele na to wskazuje, dają Andrzejowi Dudzie niepowtarzalną szansę – przez dwa lata będzie mógł być prezydentem.

Już niedługo Andrzej Duda zapewne nakaże sformułować rząd i polecenie to wyda najpewniej PiS-owi. Opozycja będzie narzekać, ale okay, taki po prostu jest zwyczaj, że głowa państwa zawsze wskazuje zwycięskie ugrupowanie. Za miesiąc jednak formułować będzie się już rząd złożony z partii koalicyjnych, a Andrzej Duda będzie musiał to zaakceptować.

Nadchodzi czas Dudy?

Wtedy zacznie się czas Andrzeja Dudy. Przez ostatnie dwa lata swojej drugiej kadencji polityk ten będzie mógł w końcu naprawdę być prezydentem.

Opozycja, która stworzy rząd, nie będzie miała bowiem aż takiej większości, by móc nie liczyć się ze zdaniem prezydenta, gdy ten postanowi daną ustawę zawetować. Do tego potrzebnych jest aż 276 posłów.

Rząd opozycji będzie musiał też liczyć się z prezydentem w polityce zagranicznej i w polityce obronnej państwa. Duda będzie miał wpływ na nominacje generałów i nominacje ambasadorów.

Oczywiście – nowy rząd będzie obrażał się na głowę państwa, zarzucał Dudzie różne rzeczy i deprecjonował jego pozycję. A jednak będzie to bardzo zdrowa sytuacja dla polskiego systemu politycznego. W końcu choć trochę zbliżymy się do modelu trójpodziału władzy.

Pytanie jednak brzmi, czy Andrzej Duda, czyli polityk, którego Jarosław Kaczyński wyciągnął trochę z rękawa, by wystawić go w wyborach prezydenckich, podoła temu zadaniu?

Duda będzie miał dwa lata na zapisanie się w historii, jako prezydent wszystkich Polaków, który interweniuje wtedy, gdy trzeba.

Może jednak pójść inną drogą i wykorzystać te dwa lata, by np. zapewnić sobie dobrą pozycję w PiS-ie po zakończonej kadencji.

Istnieje też możliwość, że Andrzej Duda w ogóle nie poradzi sobie z ciężarem odpowiedzialności, który na nim spocznie. Przekonamy się już w najbliższych miesiącach.

Szymon Grot

TymŻyjesz

Fot. YouTube / MEM

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

3 thoughts on “Nadchodzi czas Dudy. No chyba, że sobie z tym nie poradzi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *