fot. ilustracyjne/fot. unsplash.com

Paweł Astachow w rosyjskim programie propagandysty Władimira Sołowiowa zarzucił Polsce łamanie konwencji wiedeńskiej. Następnie powiedział, że „czekał, czy ambasadora Polski znajdą pływającego w rzece Moskwie, czy nie”.

„Znajdą ambasadora pływającego w rzece”

– Muszę odnieść się do sytuacji w Polsce. To, co się dzieje, to poważne naruszenie Konwencji Genewskiej o stosunkach konsularnych, do przestrzegania której od 1961 r. zobowiązały się wszystkie państwa świata, które utrzymują relacje dyplomatyczne. I spójrzcie tylko, co oni robią. Wyrzucili ich z mieszkań, wyrzucili ich z ośrodka wypoczynkowego, zamrozili im konta i zabrali wszystkie pieniądze naszej misji dyplomatycznej, teraz szkołę odebrali. Jak my odpowiadamy? Nota, oburzenie, wezwanie ambasadora – mówił Astachow.

Dodał, że gdy w ubiegłym roku ambasador Rosji w Warszawie został oblany farbą przez Ukrainkę, „czekał, czy ambasadora Polski znajdą pływającego w rzece Moskwie, czy nie”.

Dalej zaś przekonywał, że takie „retorsje i represalia” wobec dyplomatów są dopuszczalne (!) w ramach prawa międzynarodowego. Jak podkreślił, tak „uczono go w szkole KGB”.

Reakcja MSZ

Polskie MSZ odniosło się do tej skandalicznej wypowiedzi rosyjskich propagandystów. Jak podkreślono, potępiono wypowiedź Astachowa, który twierdził, że rzekomo jest dopuszczalne zabójstwo polskiego ambasadora.

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP potępia wypowiedź b. Rzecznika Praw Obywatelskich Federacji Rosyjskiej Pawła Astahowa dowodzącą, że dopuszczalne jest zabójstwo Ambasadora RP. Wzywamy Rosję do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim dyplomatom zgodnie z Konwencją Wiedeńską – napisał rzecznik MSZ Łukasz Jasina w komunikacie.

Portal RMF FM przypomina, że Astachow jest adwokatem. W przeszłości zaś pełnił funkcję rzecznika praw dziecka.

Rosjanie wściekli za zajęcie budynku w Warszawie

W sobotę miasto Warszawa w porozumieniu z MSZ przejęło budynek przy ul. Kieleckiej 45. Znajdowała się tam szkoła średnia, którą prowadziła rosyjska ambasada.

– Przejęliśmy kolejny budynek bezprawnie zajmowany dotychczas przez Federację Rosyjską na podstawie wyroku sądu, który dodatkowo zobowiązuje FR do zapłaty ponad 31 mln zł wraz z odsetkami za bezprawne zajmowanie Kieleckiej 45 – napisał w środę w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W efekcie rosyjska propaganda podjęła szereg ataków wizerunkowych w Polskę.

dj

rmf24.pl / gov.pl

fot. ilustracyjne/fot. unsplash.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *