Prezes NBP Adam Glapiński.Prezes NBP Adam Glapiński. (Fot. Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons)

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński rozdaje warte kilka tysięcy złotych monety kolekcjonerskie. Oczywiście nie zapłacił za nie z własnej kieszeni. Obdarowani zostali politycy PiS, m.in. premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W 2021 roku, z okazji 230. uchwalenia Konstytucji 3 maja, NBP wypuścił złotą i srebrną monetę, na której znajduje się herb Królestwa Polskiego z dewizą „Pro fide, lege et grege”, czyli „Za wiarę, prawo i naród”.

Szczególną wartość ma złota moneta. Choć nominalnie, idąc do sklepu, można za nią kupić towar o równowartości 100 złotych, to na rynku kolekcjonerskim warta jest nawet 3,5 tys. zł. Monetę tę od NBP dostała Witek.

Ta sama Witek, a także premier Morawiecki, dostali w prezencie od Glapińskiego coś jeszcze. Srebrną, zdobioną bursztynem monetę „Mikołaj Kopernik”, wypuszczoną z okazji 550-lecia urodzin astronoma oraz banknot, wydrukowany z tej samej okazji. Wartość obu na rynku kolekcjonerskim to ok. 2,7 tys. zł.

Morawiecki i Witek okolicznościowymi monetami i banknotami z wizerunkiem Kopernika zostali obdarowani w marcu br.

Z jakiej okazji? Tego próbowała dowiedzieć się „Rzeczpospolita”. NBP nie chciał jednak odpowiadać na żadne pytania. Nie wiadomo zatem, z jakiego klucza wysłano podarki oraz czy komuś (i komu) jeszcze. O prezentach z NBP dla Morawieckiego i Witek wiadomo z ich oświadczeń majątkowych.

JW
Źródło: rp.pl
Fot. Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *