Mapa Źródło: PixabayMapa Źródło: Pixabay

Które państwa należą do Europy Środkowej? Europa Środkowa to region leżący pomiędzy Niemcami a granicami byłych Republik Radzieckich. W badaniu sondażowym sprawdzono, czy mieszkańcy tego regionu utożsamiają się z nim.

W badaniu sondażowym przeprowadzonym w 10. państwach Europy Środkowej zapytano respondentów, czy czują się częścią tego regionu. Okazało się, że mieszkańcy tylko 6. państw czują taką przynależność.

Które państwa należą do Europy Środkowej?

Zdecydowanie najsilniej z Europą Środkową utożsamiają się Austriacy. Aż 77 proc. Austriaków utożsamia się z regionem. Za część Europy Środkowej uważa się także 68 proc. Czechów, 65 proc. Słowaków, 63 proc. Polaków, 55 proc. Węgrów i 52 proc. Słoweńców.

Choć duża część mieszkańców Polski i innych byłych państw komunistycznych może uważać Austrię za państwo Europy Zachodniej, to aż 64 proc. Austriaków wskazuje na pierwszym miejscu przynależność do Europy Środkowej, a dopiero później do Europy Zachodniej.

Mając podobny wybór Europę Środkową jako swój region wskazało 53 proc. respondentów w Czechach, w Polsce 47 proc., a na Słowacji 45 proc..

Inny dylemat mieli Węgrzy. Tam z kolei 32 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich państwo jest bardziej środkowoeuropejskie niż wschodnioeuropejskie.

8 proc. Węgrów z kolei oraz 28 proc. Słoweńców utożsamia swoje państwa z regionem Bałkanów.

Obywatele aż 4. środkowoeuropejskich państw nie czują się częścią tego regionu. Przynależność do Europy Środkowej odczuwa jedynie 26 proc. Chorwatów ,11 proc. Serbów, 9 proc. Rumunów i 5 proc. Bułgarów.

Obywatele Serbii (75 proc.), Bułgarii (50 proc.), jak i Chorwacji (36 proc.) uważają się przede wszystkim za mieszkańców Bałkanów. Z kolei Rumuni aż w 57 proc. uważają się za część Europy Wschodniej.

SJ

DoRzeczy.pl

Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *