Donald Tusk.Donald Tusk. / foto: Wikimedia, European People's Party, CC BY 2.0

Polacy wskazali, kto ich zdaniem jest liderem opozycji. Ponad połowa badanych wskazała na byłego premiera, Donalda Tuska. Konkurencja była daleko w tyle.

Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, ponad połowa respondentów uważa, że liderem opozycji jest lider Platformy Obywatelskiej, czyli Donald Tusk.

Na byłego premiera wskazało aż 61 procent badanych. Tusk, który był wiodącą postacią podczas niedawnego Marszu 4 czerwca, zostawił konkurencję daleko w tyle.

Drugie miejsce zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wskazało na niego jednak zaledwie 18 procent respondentów.

Podium zamyka Szymon Hołownia, którego za lidera opozycji uważa 4,1 procent badanych. Na kolejnym miejscu znalazł się współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen, którego wskazało 2,9 procent respondentów.

„Rzeczpospolita” podkreśliła, iż „Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty z Lewicy zanotowali zerowe poparcie”.

Do wyniku tak pozytywnego dla przewodniczącego Donalda Tuska doprowadziły dwie rzeczy: komisja weryfikacyjna i marsz 4 czerwca pokazujący, kto ma realną siłę i potrafił zwołać największą manifestację w Polsce w tym wieku – skomentował wyniki sondażu Marcin Duma, szef pracowni IBRiS.

Jak dodał „Tuska wzmocnił i wzmacnia Jarosław Kaczyński. W sytuacji marszu i komisji lex Tusk, a to sformułowanie przebiło się do świadomości Polaków, pozostali liderzy opozycji nie mają manewru i nie potrafią się odnaleźć”.

Badanie CATI przeprowadzono 9 i 10 czerwca na 1000-osobowej grupie respondentów.

πr

„Rzeczpospolita”

foto: Wikimedia, European People’s Party, CC BY 2.0

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *