fot. YT/US Military News/Pixabay (kolaż)

Amerykański dron MQ-9 Reaper został strącony przez Rosjan nad Morzem Czarnym. To poważnie naruszyło już i tak złe stosunki między Waszyngtonem a Kremlem. USA zarzucają Rosji rosnący poziom agresji, zaś Kreml uważa sytuację za dowód na to, że Amerykanie „bezpośrednio uczestniczą” w wojnie na Ukrainie.

Armia poinformowała, że Amerykański dron MQ-9 Reaper został we wtorek strącony do Morza Czarnego. Wykonywał misję zwiadowczą w rejonie na międzynarodowych wodach.

Do drona zbliżyły się dwa rosyjskie myśliwce Su-27. Nękały go rozpylając na niego paliwo, a potem jeden z nich przeciął śmigło maszyny, przez co dron MQ-9 Reaper wpadł do morza.

„Rosja prowadzi bardziej agresywne działania”

Kreml przekonuje, że do kolizji nie doszło. Amerykańska maszyna miała rozbić się podczas „ostrych manewrów” w trakcie „celowego” i „prowokacyjnego” przelotu w pobliżu rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price w rozmowie z MSNBC przekazał, że plany Rosji mogły być inne. Dron MQ-9 miałby zostać strącony przez Rosjan przypadkowo. Później jednak gen. Mark Milley, dowódca Kolegium Połączonych Szefów Sztabów stwierdził, że „ostatnio istnieje wzorzec zachowania, w którym Rosjanie prowadzą nieco bardziej agresywne działania”.

Zachodnie media podkreślają, że incydent z dronem był „pierwszym znanym bezpośrednim starciem między USA a Rosją od inwazji Moskwy na Ukrainę około rok temu”. Obie strony próbowały wyjaśnić sytuację i podchodziły do niej ostrożnie.

Rozmowy stron i chłodna analiza

Amerykańscy i rosyjscy dowódcy obrony odbyli rozmowę telefoniczną w sprawie incydentu. Była ona krótka i nie przekazano, czego dokładnie dotyczyła ani jak przebiegła.

Rosja z kolei przekazała, że incydent z dronem MQ-9 Reaper ukazuje, że Amerykanie biorą bezpośredni udział w wojnie na Ukrainie, czego Zachód starał się uniknąć.

– Amerykanie wciąż powtarzają, że nie biorą udziału w operacjach wojskowych. To jest najnowsze potwierdzenie, że bezpośrednio uczestniczą w tych działaniach – w wojnie – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Kremla Nikołaj Patruszew.

Z kolei minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że „należy unikać zbrojnej konfrontacji między mocarstwami nuklearnymi”.

dj

swissinfo.ch / reuters.com

fot. YT/US Military News/Pixabay (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *