Niezwykle rzadkie nagranie pokazuje żywą kałamarnicę olbrzymią. Para nurków napotkała ją u wybrzeży Japonii (fot. YouTube)Niezwykle rzadkie nagranie pokazuje żywą kałamarnicę olbrzymią. Para nurków napotkała ją u wybrzeży Japonii (fot. YouTube)

Parze nurków z Japonii udało się uchwycić na nagraniu kałamarnicę olbrzymią. To zwierzę było inspiracją do legend morskich, w których pojawia się potwór – Kraken. Co ciekawe – do 2004 roku nie istniały żadne nagrania lub zdjęcia z kałamarnicami olbrzymimi, a i teraz jest ich niewiele.

Yosuke Tanaka i jego żona Miki to japońska para, której udało się nagrać kałamarnicę olbrzymią. Małżeństwo prowadzi biznes nurkowy w mieście Toyooka.

Kałamarnica olbrzymia, czyli mityczny kraken

Kałamarnice olbrzymie to jedne z najbardziej tajemniczych zwierząt, jakie żyją na naszej planecie. Cała dostępna wiedza o nich pochodzi z badania trucheł lub elementów trucheł, które znajdywane są w żołądkach kaszalotów.

Wciąż nie wiemy, czy kałamarnice prowadzą samotny tryb życia, czy też łączą się w grupy lub pary. Nie wiadomo, do jakich rozmiarów mogą rosnąć i jak długo żyją. Tak naprawdę nie wiadomo też, w jakich regionach występują i na jakiej głębokości żyją, choć spotykane są niemalże na całym świecie.

Do 2004 roku ludzie nie posiadali żadnych zdjęć kałamarnic olbrzymich, a pierwsze nagranie, na którym widać żywego „krakena” udało się zrobić dopiero w 2011 roku.

Największy okaz jaki kiedykolwiek znaleziono, miał 18 metrów długości. Truchło tej olbrzymiej kałamarnicy odkryto w 1887 przy brzegach Nowej Zelandii.

Bardzo długo sądzono, że zwierzęta te są jedynie fantastycznym wymysłem z legend. To jeden z niewielu przypadków, gdy odkryto, że mityczny potwór żyje naprawdę.

O kałamarnicach olbrzymich wiadomo, że są drapieżnikami, które polują na ryby (w tym m.in. na rekiny polarne). Potwierdzono także, że mają skłonności do kanibalizmu i pożerają także przedstawicieli własnego gatunku.

Wiadomo również, że buławy ramion chwytnych kałamarnic olbrzymich mogą się regenerować po oderwaniu.

Kałamarnice olbrzymie należą do rodziny mięczaków. Jedynym twardym elementem ich ciała jest chitynowy dziób.

Kraken nagrany. Para z Japonii nagrała kałamarnicę olbrzymią

Znajomy małżeństwa Tanaków powiedział im, że widział w zatoce zwierzę, które przypominało olbrzymią kałamarnicę. Małżonkowie nie czekali nawet chwili – zabrali sprzęt do nurkowania i popędzili na poszukiwania.

W wodzi rzeczywiście natknęli się na kałamarnicę olbrzymią. – Była ogromna – opowiadał Yosuke Tanaka agencji AFP. – Jednak nie widzieliśmy charakterystycznych, giętkich ruchów, jakie zazwyczaj wykonują morskie stworzenia. Jej ramiona i płetwy poruszały się bardzo wolno – dodał.

Japończykowi zwierzę rzeczywiście mogło wydawać się olbrzymie. Rzeczony okaz był jednak jeszcze dość niewielki. Kałamarnica, którą nagrała para miała ok. 2,5 metra i według ekspertów była młodym okazem. Zwierz najpewniej miał ok. 1-2 lat.

Do zdarzenia doszło ok. pół roku temu.

SJ

National Geographic, WikiPedia

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *