Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Donald Tusk oraz Sławomir Mentzen.Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Donald Tusk oraz Sławomir Mentzen. / foto: screen YouTube (kolaż)

Rośnie poparcie dla Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji; spada dla Trzeciej Drogi oraz Lewicy – takie tendencje widać w średnich sondażowych z ostatnich trzech miesięcy.

Pojedyncze sondaże potrafią pokazywać różne dziwne rzeczy, jednak trendy sondażowe pokazują pełniejszy obraz sytuacji. Jak wyglądają notowania średnie notowania poszczególnych ugrupowań w ostatnim kwartale?

Średnie sondażowe

Na czele niezmiennie jest Zjednoczona Prawica/Prawo i Sprawiedliwość. Poparcie dla ugrupowania rządzącego od kilku miesięcy niemalże stoi w miejscu. W kwietniu średnia sondażowa PiS wyniosła 33,9 procent, a w kolejnych dwóch miesiącach 33,6 proc.

Po dołku, w jaki wpadła w kwietniu Koalicja Obywatelska, nie ma już śladu. W pierwszym miesiącu minionego kwartału średnia sondażowa KO wyniosła 25,9 proc., a później było tylko lepiej. W maju – 26,4 proc., zaś w czerwcu – 30,1 proc.

W ostatnich miesiącach nastąpiła zmiana na podium. O ile w kwietniu i marcu trzecią siłą była Trzecia Droga, o tyle już w czerwcu na „pudło” wskoczyła Konfederacja.

W kwietniu średnia sondażowa koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego wynosiła aż 14,3 proc., w kolejnym miesiącu było to 12,9 proc., zaś w czerwcu 9,9 proc.

Duży wzrost zanotowała Konfederacja. Prawicowa koalicja rozpoczynała ten kwartał ze średnią sondażową na poziomie 9,5 proc., w maju było to 9,7 proc., natomiast w ostatnim miesiącu aż 11,5 proc.

Spadek notuje również Lewica, która w kwietniu i maja była blisko Konfederacji. Teraz jednak drogi dwóch skrajnie przeciwnych ugrupowań się rozjechały. Lewica w kwietniu miała średnią sondażową 9,2 proc., w maju była ona wyższa o 0,1 p.p., zaś w czerwcu spadła do 7,4 proc.

wk

ewybory.eu/tymzyjesz.pl

foto: screen YouTube (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *