Źródło: YouTubeŹródło: YouTube

Koronacja Karola III na króla Wielkiej Brytanii zbliża się wielkimi krokami. Ceremonia koronacyjna, która zapowiadana była jako skromne wydarzenie, będzie miała jednak kilka niezwykłych elementów.

Jak zaznacza arcybiskup Canterbury Justin Welby – koronacja króla Wielkiej Brytanii ma przede wszystkim charakter religijny. Anglikański duchowny twierdzi, że to wydarzenie jest czymś w rodzaju święceń kapłańskich.

Koronacja Karola III. Fragmenty krzyża Chrystusa na czele procesji

Koronacji brytyjskiego króla będzie towarzyszyła religijna procesja. Na jej czele niesiony będzie krzyż Walii, w którym znajdują się relikwie święte dla większości odłamów chrześcijańskich, a mianowicie dwa fragmenty z krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. To prezent od przywódcy katolików – papieża Franciszka.

Warto tutaj pamiętać monarcha brytyjski jest nie tylko politycznym przywódcą Zjednoczonego Królestwa, który pełni taką rolę jak prezydent (a częściowo także jak minister kultury), ale jest również przywódcą Kościoła Anglikańskiego. Dla anglikanów król Wielkiej Brytanii jest tym, kim dla katolików papież.

Koronacja Karola III. Jednak przepych?

Choć ceremonia koronacyjna nowego monarchy miała być skromniejsza, to nie zostanie całkiem pozbawiona przepychu. Zadbała o to choćby królowa-małżonka Kamila, która podczas wydarzenie zamierza dzierżyć berło wykonane z kości słoniowej. Żona władcy naraziła się tym organizacjom prozwierzęcym.

Wiadomo także, że para królewska przybędzie na miejsce wydarzenia karocą zbudowaną z fragmentów brytyjskich okrętów. W drogę powrotną natomiast Karol i Kamila udadzą się inną karocą – zabytkową i pozłacaną.

Koronacja Karola III. Wydarzenie kulturowe

Jako, że mamy XXI wiek, to wydarzenie tak ważne jak to, nie może mieć wymiaru jedynie religijnego i odwołującego się do wielowiekowych tradycji. Król Wielkiej Brytanii jest także celebrytą i żywą reklamą tego państwa. Dlatego koronacji towarzyszyć będą także nowoczesne imprezy królewskie.

Koronację uświetni m.in. królewski koncert, na którym wystąpią takie sławy jak m.in.: zespół Take That, Lionel Richie, Andrea Bocelli oraz amerykańska piosenkarka popowa Katy Perry.

Kiedy odbędzie się koronacja Karola III na króla?

Wydarzenie to będzie miało miejsce już niedługo. Ceremonia koronacji brytyjskiego monarchy zapowiadana jest na 6 maja. Na wydarzeniu pojawi się wiele głów państw, postaci związanych z polityką, kulturą i wojskowością. Będą również przywódcy religijni oraz przedstawiciele biznesu.

SJ

Pudelek, PAP

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *