Minął termin na zgłaszanie przez komitety wyborcze listy kandydatów na posłów i senatorów. Wszystko wskazuje na to, że w całej Polsce wystartuje sześć ugrupowań.
Wybory w Polsce. Jakie obowiązują zasady i kto wystartuje?
Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, lista kandydatów na posłów, by została zarejestrowana, musi zawierać co najmniej 5 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.
By wystartować w wyborach do Sejmu w całej Polsce dane ugrupowanie musi zgłosić listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, czyli w 21. Dalsze listy może składać bez podpisów.
Według stanu na godz. 15 listy w całej Polsce zarejestrowali:
- Prawo i Sprawiedliwość
- Trzecia Droga
- Konfederacja
- Koalicja Obywatelska
- Bezpartyjni Samorządowcy
Na liście brakuje Lewicy, która do godz. 15 zarejestrowała listy z podpisami w 18 okręgach. Brakuje jeszcze trzech. Według zapowiedzi partyjnych działaczy to tylko formalność, bowiem wymagane dokumenty zostały złożone i kwestią czasu jest, kiedy PKW je zarejestruje.
Tym samym w wyborach do Sejmu 15 października w całej Polsce wystartuje sześć ugrupowań politycznych. W pojedynczych okręgach może być ich więcej, bo niektóre komitety zarejestrowały się jedynie w kilku okręgach i w nich wystartują. Na przykład Polska Jest Jedna zarejestrowała listy w ośmiu okręgach, Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców w czterech (stan na godz. 15, może się jeszcze zmienić).
15 października odbędą się także wybory do Senatu. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.
JW
Fot. Domena publiczna
- Kolejna fala pandemii. Jak teraz przebiega covid? - 03/12/2023
- „Otworzę ogień pierwszy”. Tak Faściszewski groził w sieci - 02/12/2023
- Tesla Cybertruck w sprzedaży. Ile trzeba za nią zapłacić? - 02/12/2023