Urna wyborcza.fot. ilustracyjne / fot. Wiki

Minął termin na zgłaszanie przez komitety wyborcze listy kandydatów na posłów i senatorów. Wszystko wskazuje na to, że w całej Polsce wystartuje sześć ugrupowań.

Wybory w Polsce. Jakie obowiązują zasady i kto wystartuje?

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, lista kandydatów na posłów, by została zarejestrowana, musi zawierać co najmniej 5 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.

By wystartować w wyborach do Sejmu w całej Polsce dane ugrupowanie musi zgłosić listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, czyli w 21. Dalsze listy może składać bez podpisów.

Według stanu na godz. 15 listy w całej Polsce zarejestrowali:

  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Trzecia Droga
  • Konfederacja
  • Koalicja Obywatelska
  • Bezpartyjni Samorządowcy

Na liście brakuje Lewicy, która do godz. 15 zarejestrowała listy z podpisami w 18 okręgach. Brakuje jeszcze trzech. Według zapowiedzi partyjnych działaczy to tylko formalność, bowiem wymagane dokumenty zostały złożone i kwestią czasu jest, kiedy PKW je zarejestruje.

Tym samym w wyborach do Sejmu 15 października w całej Polsce wystartuje sześć ugrupowań politycznych. W pojedynczych okręgach może być ich więcej, bo niektóre komitety zarejestrowały się jedynie w kilku okręgach i w nich wystartują. Na przykład Polska Jest Jedna zarejestrowała listy w ośmiu okręgach, Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców w czterech (stan na godz. 15, może się jeszcze zmienić).

15 października odbędą się także wybory do Senatu. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.

JW
Fot. Domena publiczna

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *