Sławomir Mentzen przemawia na Wielkiej Konwencji Programowej Konfederacji. 24.06.2023r.Sławomir Mentzen przemawia na Wielkiej Konwencji Programowej Konfederacji. 24.06.2023r. / foto: screen YouTube: Sławomir Mentzen

Jak wyglądałaby Polska, gdyby do władzy doszła Konfederacja? Podczas czerwcowej konwencji tej partii poznaliśmy jej program zatytułowany „Konstytucja Wolności”. Co się w nim znalazło?

Konfederacja wyrasta obecnie w sondażach na trzecią siłę polityczną w Polsce. W ostatnich badaniach regularnie zajmuje miejsce na podium i zbliża się do 15 procent poparcia. Według jednego z badań jej „sufit” to już 21 procent.

Program wyborczy Konfederacji

„Konstytucja Wolności” to ponad stu stronnicowy, bogato ilustrowany i starannie przygotowany dokument programowy. Rozpoczyna się od podsumowania pierwszej kadencji Konfederacji i tego, co już udało się jej osiągnąć.

Postulaty programowe na wybory parlamentarne w 2023 roku podzielono na osiem sekcji. Są to kolejno:

  • Niskie i proste podatki;
  • Skuteczna polityka unijna;
  • Bon edukacyjno-opiekuńczy;
  • Bezpieczeństwo żywnościowe;
  • Bezpieczne granice;
  • Polska pełna energii;
  • Mieszkania tańsze o 30%!;
  • Rozbicie monopolu NFZ.

Polska według Konfederacji

Niskie i proste podatki

Wśród propozycji dotyczących niski i prostych podatków znalazły się między innymi: całkowita rewolucja w ustawie o PIT; dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców; likwidacja 15 podatków; obniżenie opodatkowania cen paliw.

Skuteczna polityka unijna

Wśród postulatów dotyczących skutecznej polityki unijnej znalazły się między innymi: korzystanie z prawa weta wobec unijnych projektów; zwiększenie liczby polskich urzędników w instytucjach unijnych; zaskarżanie sprzecznych z traktatami aktów prawnych do unijnych trybunałów.

System bonów

Konfederacja proponuje wprowadzenie bonu edukacyjno-opiekuńczego, który dotyczyć ma szkół, ale także żłobków i przedszkoli oraz bonu zdrowotnego.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Wśród postulatów dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego znalazły się między innymi: zatrzymanie nieuczciwej konkurencji z Ukrainy; odrzucenia Krajowego Planu Strategicznego i nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej zbudowanej na założeniach Europejskiego Zielonego Ładu; zakaz wchodzenia na teren gospodarstw rolnych dla organizacji antyhodowlanych.

Bezpieczne granice

Wśród postulatów dotyczących bezpiecznych granic znalazły się między innymi: rozproszenie rejestru prywatnych posiadaczy broni z poziomu centralnego na poziom samorządowy; rozbudowanie sieci strzelnic; zwiększenie liczby żołnierzy zawodowych; wzmocnienia polskiej obrony powietrznej.

Polityka energetyczna

Wśród postulatów dotyczących polityki energetycznej znalazły się między innymi: zakwestionowanie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego; dążenie do zawieszenia stosowania wobec Polski systemu ETS; odejście od tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

Polityka mieszkaniowa

Wśród postulatów dotyczących mieszkalnictwa znalazły się między innymi: zwiększenie podaży gruntów inwestycyjnych; obniżenie cen materiałów oraz kosztów pracy; poluzowanie rygorystycznych warunków technicznych w zakresie zapotrzebowania na energię; zwiększenie swobody inwestora w zakresie doboru izolacji cieplnej; odbiurokratyzowanie procesu inwestycyjnego.

wk

konfederacja.pl/tymzyjesz.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *