Już tej jesieni czekają nas wybory parlamentarne. Zanim do tego dojdzie czeka nas kampania wyborcza. Przez cały ten okres będziemy bombardowani rozmaitymi sondażami.

Wybory parlamentarne odbywają się w Polsce co cztery lata. W czterdziestu jeden okręgach wyborczych wybieranych jest 460 posłów.

Wybory parlamentarne 2019

Ostatnie wybory parlamentarne miały miejsce 13 października 2019 roku. Kiedy odbędą się one w tym roku jeszcze nie wiemy, jednak mówi się o 15 października. Termin przeprowadzania elekcji określa kodeks wyborczy i nie daje wielkiego pola manewru.

Cztery lata temu w wyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, a do Sejmu dostały się także Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 235 mandatów, co pozwoliło mu na objęcie samodzielnych rządów. Największa partia opozycyjna, Koalicja Obywatelska, zdobyła 134 mandaty.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobył 49 miejsc w parlamencie, 30 mandatów przypadło Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, a 11 Konfederacji. Tradycyjnie jedno miejsce w Sejmie zajmuje przedstawiciel mniejszości niemieckiej.

Wybory parlamentarne 2023

Kampania wyborcza oficjalnie rozpocznie się po ogłoszeniu terminu elekcji przez Prezydenta, jednak już teraz największe partie polityczne prowadzą intensywne działania. Pod koniec czerwca, jednego dnia odbyły się konwencje, wiece bądź spotkania pięciu ugrupowań.

Kto zdobędzie mandaty i jaki będzie ich podział podczas tegorocznych wyborów? O ile poszczególne sondaże pokazują różne, czasami dość dziwne, wyniki, o tyle pewien obraz sytuacji przedstawia nam średnia sondażowa.

W czerwcu największą średnią cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość, na które chciało głosować 33,6 procent wyborców. Niewiele mniej, bo 30,1 procent wskazywało na Koalicję Obywatelską.

Na podium znalazła się również Konfederacja, dla której poparcie rośnie. Na prawicową koalicję w czerwcu średnio chciało głosować 11,5 procent badanych.

Gdyby takie wyniki powtórzyły się podczas jesiennych wyborów, to do Sejmu weszłyby jeszcze Trzecia Droga, czyli sojusz Polski 2050 z Polskim Stronnictwem Ludowym, z wynikiem 9,9 procent, a także Lewica z poparciem 7,4 procent wyborców.

Jak takie wyniki przełożyłyby się na mandaty? Zjednoczona Prawica/Prawo i Sprawiedliwość zdobyłaby 185 mandatów, Koalicja Obywatelska 163, Konfederacja 50, Trzecia Droga 38, zaś Lewica 23. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

wk

ewybory.eu/tymzyjesz.pl

Foto: Mateusz Opasiński, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *