Pixabay

Karp to ryba, bez której wielu Polaków nie wyobraża sobie wigilii Bożego Narodzenia. Co roku jego cena staje się tematem wielu rozmów. Ile zapłacimy za karpia przed świętami?

Polska jest jednym z największych producentów karpia w Europie. W 2018 r. odłowiono w naszym kraju 20,8 tys. ton tej ryby.

Od tamtej pory liczba permanentnie spada. Wynika to nie tylko ze zmian upodobań kulinarnych Polaków, ale przede wszystkim ze względu na ocieplenie klimatu.

Nie bez znaczenia jest także inflacja. Rosnące ceny sprawiają, że wielu Polaków rezygnuje z droższych zakupów.

To produkcja silnie związana z naturą. Siłą rzeczy determinuje ona cykl hodowlany. W tym roku zapamiętałem przede wszystkim wysokie temperatury (…). To spowodowało obniżenie poziomu wody i niedobory tlenu, co jest następstwem mniejszej ilości wody. Przez to ryby nie miały apetytu. Tegoroczna hodowla przebiegała więc z perturbacjami – powiedział Gazecie Pomorskiej Tomasz Puławski z Gospodarstwa Rybackiego Ślesin.

Hodowca podpowiedział również, jak wybrać rybę, aby była naprawdę smaczna. Otóż zdaniem Puławskiego najlepiej wybierać karpia o masie ok. 2 kg. Wówczas nie będzie on zbyt tłusty.

Skóra powinna być jędrna, nielepka, z ryby nie może nic wyciekać, skrzela mają być krwisto czerwone, a oczy błyszczące, niemętne – dodaje i uspokaja, że mimo tego, ze wszystko idzie w górę jego hodowla planuje w tym roku utrzymać ceny bez drastycznych podwyżek – dodał.

Ile przyjdzie nam zapłacić za karpia? Puławski wskazał, że obecnie karp w sprzedaży detalicznej kosztuje ok. 30 zł za kilogram. Trudno mu jednak przewidzieć, jakie będą marże sprzedawców.

W tym miesiącu kilogram patroszonego karpia kosztuje w jednym z warszawskich marketów 42 zł. To tyle samo co uznawany za najbardziej szlachetną z polskich ryb szczupak.

Mając na uwadze aktualną sytuację gospodarczą, można spodziewać się, że zbliżające święta nie będą tanie. Lepiej już dziś zacząć planować wydatki.

PS

Gazeta Pomorska / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *