Koszty pogrzebu Elżbiety II.Śp. królowa Elżbieta II. / Fot. A09, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Pogrzeb Elżbiety II, która zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat, był jednym z największych i najbardziej wzruszających wydarzeń w historii ludzkości. Zjednoczył nie tylko naród brytyjski, ale i cały świat, który oddał hołd najdłużej panującej monarchini w dziejach. Teraz brytyjskie ministerstwo finansów poinformowało, ile kosztowało całe przedsięwzięcie – okres 10-dniowej żałoby narodowej oraz pogrzeb. Kwota dosłownie zwala z nóg.

Pogrzeb królowej Elżbiety II – przebieg

Uroczystości żałobne, które odbyły się 19 września 2022 roku w Londynie i Windsorze, były transmitowane na żywo przez setki stacji telewizyjnych i radiowych, a także przez internet. Szacuje się, że ponad miliard ludzi na całym globie śledziło przebieg pogrzebu.

Pogrzeb Elżbiety II był zaplanowany z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Wszystko odbywało się zgodnie z życzeniem zmarłej królowej i jej następcy, króla Karola III. Na trumnie z ciałem Elżbiety II umieszczono jej osobiste insygnia królewskie, a także wieniec z kwiatów wybranych przez jej syna. Trumna została przewieziona z Westminster Hall do Opactwa Westminsterskiego na armatniej lawecie, holowanej przez oficerów marynarki wojennej. Za nią szli członkowie rodziny królewskiej i zagraniczni dygnitarze, w tym prezydent Polski Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

W Opactwie Westminsterskim odprawiono mszę żałobną, którą poprowadził arcybiskup Canterbury Justin Welby. W kazaniu podkreślił on znaczenie Elżbiety II dla Wielkiej Brytanii i świata, nazywając ją „symbolem stabilności, służby i wiary”. Po nabożeństwie cała Wielka Brytania zamilkła na dwie minuty, a następnie odegrano brytyjski hymn państwowy z nowym tekstem „Boże, chroń Króla”. Trumna z ciałem Elżbiety II została następnie przetransportowana do zamku w Windsorze, gdzie odbyło się drugie nabożeństwo w Kaplicy św. Jerzego. Tam też królowa została pochowana w grobowcu rodzinnym, obok swojego męża księcia Filipa i innych bliskich.

Pogrzeb Elżbiety II był nie tylko okazją do pożegnania ukochanej monarchini, ale też do podkreślenia jedności narodu brytyjskiego i jego więzi z innymi krajami. Wielu przywódców i organizacji wyraziło swoje kondolencje i uznanie dla Elżbiety II, podkreślając jej rolę w historii i współczesności. Pogrzeb był też momentem przełomowym dla nowego króla Karola III, który objął tron po śmierci swojej matki. Jego zadaniem będzie kontynuowanie jej dziedzictwa i utrzymanie zaufania poddanych.

Ile kosztował pogrzeb królowej Elżbiety !!?

Po kilku miesiącach brytyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że czas 10-dniowej żałoby oraz ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II kosztowały podatników w sumie 161,74 mln funtów. W przeliczeniu na złotówki, to około 850 mln zł.

Wiadomo też, jak rozłożyły się koszty. 74 mln funtów wyłożyło ministerstwo spraw wewnętrznych. 57,4 mln funtów dorzucił resort kultury, mediów i sportu. Pomiędzy 2 a 3 mln funtów to wydatki ministerstw obrony, transportu oraz spraw zagranicznych.

Szkocki rząd zapłacił 18,8 mln funtów, a walijski i północnoirlandzki – po 2 mln.

Policja z kolei poinformowała, że pogrzeb królowej i towarzyszące mu wydarzenia były największą operacją w jej historii, wyprzedzając pod względem liczby zaangażowanych funkcjonariuszy otwarcie i zamknięcie letnich igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 r.

JW
Fot. A09, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *