fot. X/Blogsroom

Trwają walki w Izraelu. Po wczorajszym uderzeniu Hamasu ze Strefy Gazy, dziś państwo żydowskie zaatakował Hezbollah z terytorium Libanu. Nie wiadomo, czy kolejne siły nie ruszą przeciwko rządowi w Tel Awiwie. Tymczasem Polska rozpoczyna ewakuację swoich obywateli z terytorium tego kraju.

Ewakuacja Polaków z Izraela

W Izraelu przebywa duża liczba polskich obywateli.

– Dziś po południu wyrusza z Polski samolot, który ewakuuje grupę naszych rodaków z Izraela – ogłosił w serwisie x wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Do ewakuacji zostaną wykorzystane dwa samoloty C-1300 Hercules.

– Wystartują po naszych obywateli do Izraela – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił minister Błaszczak, „około 200 polskich turystów oczekuje na powrót do Polski, w tym dzieci i wycieczka szkolna z Chełma”. Wyjaśniono też, że decyzja o użyciu „Herculesów” wynika z faktu, że „te samoloty mają odpowiednie systemy ostrzegania i reagowania przed atakiem”.

– Piloci Herculesów mają odpowiednie doświadczenie, żeby reagować w sytuacjach trudnych. Nie przewidujemy, że takie sytuacje są obecnie w Izraelu, ale gdyby sytuacja się pogorszyła, to są przeszkoleni – podkreślił Błaszczak.

Hezbollah atakuje z Libanu

Dziś Hezbollah zaatakował Izrael z terytorium Libanu na odcinku spornym granicy izraelsko-syryjskiej wzdłuż okupowanych przez Tel Awiw Wzgórz Golan. Przedstawiciele organizacji przekazali, że przeprowadzili ostrzał przy użyciu „dużej liczby pocisków artyleryjskich i rakiet kierowanych” na „znak solidarności z oporem ludu palestyńskiego”.

Izraelskie media powołujące się na źródła w służbach bezpieczeństwa przekazały, że pociski te trafiły w stanowisko izraelskiej armii w Szebaa na Wzgórzach Golan. W odpowiedzi izraelskie lotnictwo uderzyło w rejon, skąd wystrzelono pociski.

Szebaa od 1967 roku znajduje się pod izraelską okupacją. Liban uważa je za swoje terytorium. Syryjskie Wzgórza Golan Izrael okupuje od 1981 roku.

Wojna w Izraelu

Minął drugi dzień walk w Izraelu. Wczoraj Hamas z powietrza, morza i z lądu dokonał szerokiej i skutecznej ofensywy na to państwo.

Według „Times of Israel”, liczba ofiar śmiertelnych ataku Hamasu na Izrael przekroczyła 600. Dziś rano informowano o 300 zabitych.

Walki wciąż trwają w miejscowościach wzdłuż granicy ze Strefą Gazy.

dj

rmf24.pl.

fot. X/Blogsroom

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *