fot. X/Ajay Raway/Amir Ali Nemati (kolaż TZ)

Hamas zaatakował Izrael. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że kraj ten jest w stanie wojny.

O godz. 6.30 czasu lokalnego, czyli 5.30 czasu polskiego siły palestyńskie zaatakowały Izrael. Rzecznik Sił Obronnych Izraela podczas konferencji prasowej nazwał ich terrorystami.

Atak nastąpił lądem, od strony morza a nawet powietrza. W tym celu Palestyńczycy użyli paralotni.

Walki trwały po południu w wielu miejscach. Starcia odnotowano m.in. na przejściach granicznych oraz wokół baz wojskowych. W odpowiedzi izraelskie lotnisko bombarduje Strefę Gazy.

Izraelskie media podają, że na południu Izraela od świtu żołnierze walczą „z grupami zbrojnymi” w kilku miastach. Z kolei jeden z dowódców Hamasu powiedział, że na Izrael wystrzelono 5 tys. rakiet. Informację częściowo potwierdziła potem strona izraelska, ale zaznaczono, że było to dwa razy mniej pocisków.

Co najmniej kilkadziesiąt rakiet spadło w zamieszkałych regionach. W niemal całym kraju wyły syreny alarmowe, m.in. w Jerozolimie i w Tel Awiwie.

Po godz. resort zdrowia Tel Awiwu podał, że w szpitalach znalazło się prawie 550 rannych. Zginęły co najmniej 22 osoby.

Hamas prawdopodobnie zajął jedną z baz wojskowych Izraela na południu kraju. „Jerusalem Post” podał, że bojownicy „przeniknęli” do bazy, a „kontakt z żołnierzami, którzy byli na miejscu, się urwał”.

Większe pożary będące efektem ostrzału rakietowego odnotowano w Jerozolimie, Aszkelonie i Netiwocie w Dystrykcie Południowym. Strażacy walczą z ogniem, odnotowano mobilizację dodatkowych sił.

– Obywatele Izraela, jesteśmy w stanie wojny. I wygramy ją – powiedział premier Benjamin Netanjahu pięć godzin po rozpoczęciu ofensywy Hamasu.

Wcześniej izraelscy wojskowi w porannym komunikacie przekazali, że na terytorium Izraela przedostała się „nieokreślona liczba terrorystów” palestyńskich. Zaapelowano też o pozostanie w domach „mieszkańców sąsiednich obszarów Strefy Gazy”.

Uderzenie na Izrael zapewne wkrótce przybierze na sile. Hamas wezwał do ofensywy grupy zbrojne z Libanu. Z kolei Islamski Dżihad ogłosił przyłączenie się do napaści.

Iran oficjalnie poparł atak Hamasu na Izrael.

– Irański urzędnik, doradca Alego Hosseiniego Chamenei wspiera atak bojowników Hamasu na Izrael – podał Sky News, powołując się na lokalne media.

dj

tvn24.pl / wp.pl / X / TymZyjesz.pl

fot. X/Ajay Raway/Amir Ali Nemati (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *