Amerykański niszczyciel rakietowy USS Chung-HoonAmerykański niszczyciel rakietowy USS Chung-Hoon. / Fot. U.S. Navy, domena publiczna

Chiński okręt wojenny zbliżył się w „niebezpieczny sposób” do amerykańskiego niszczyciela w Cieśninie Tajwańskiej. Napięcie na Pacyfiku rośnie. Według wielu analityków konflikt ten prędzej czy później przerodzi się w wojnę.

Tajwan to sporne terytorium na Pacyfiku, o które toczą się zakulisowe walki o wpływy. W największym skrócie sytuacja wygląda tak, że Tajwanem rządzą Chińczycy, którzy przegrali wojnę domową z komunistami Mao Zedonga. Chińska Republika Ludowa (ChRL) rości sobie prawo do Tajwanu jako swojego terytorium. Amerykanie zaś oficjalnie mówią, że będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji.

W ostatnich dniach marynarki wojenne USA i Kanady prowadziły wspólne ćwiczenia w cieśninie, która oddziela wyspę Tajwan od Chin. Wówczas do amerykańskiego niszczyciela zbliżył się chiński okręt wojenny. Nabrał znacznej prędkości i przepłynął przed dziobem Amerykanów.

Dowództwo Indo-Pacyfiku USA podało, że amerykański niszczyciel zmuszony był zwolnić i zmienić kurs, by uniknąć kolizji. Podkreślono, że chiński okręt naruszył morskie „zasady drogi bezpiecznego przejścia przez wody międzynarodowe”.

Chiny z kolei oskarżają USA i Kanadę o „celowe prowokowanie ryzyka” i podkreślają, że ich wspólne ćwiczenia na wrażliwiej Cieśninie Tajwańskiej to rzadkie działania, za którymi musi kryć się drugie dno. Zapewniają też, że pływali po chińskich wodach terytorialnych. Amerykanie zaś twierdzą, że chodziło o wody międzynarodowe.

To kolejny w ostatnim czasie incydent na Pacyfiku. Gdy prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen spotykał się ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym, Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wokół wyspy. W ich ramach symulowały ataki i okrążały Tajwan. 45 chińskich samolotów naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami.

JW
Źródło: malaymail.com
Fot. U.S. Navy, domena publiczna

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *