Flaga Włoch Źródło: PixabayFlaga Włoch Źródło: Pixabay

Już niedługo za złą wymowę słowa „bruschetta”, albo „gnocchi” może we Włoszech grozić kara nawet 100 tys. euro (niemal 500 tys. złotych). Nowa szokująca ustawa nacjonalistycznego włoskiego rządu wzbudza kontrowersje i rodzi pytanie: czy FASZYZM wraca do Włoch?

Mowa o projekcie nowej ustawy językowej, za którym stoi rządząca nacjonalistyczna partia Fratelli d’Italia (Bracia Włosi) Giorgii Meloni. Narodowcy chcą ustawowo zadbać o czystość języka włoskiego.

Faszyzm wraca do Włoch?

Partia Giorgii Meloni opracowuje ustawę, w myśl której za stosowanie w oficjalnej komunikacji języków innych niż włoski będzie we Włoszech groziła grzywna w wysokości od 5 do nawet 100 tys. euro (niemal 500 tys. złotych).

Przy czym mowa tu nie tylko o urzędach i jednostkach publicznych, ale także o prywatnych firmach, które działają w Italii.

Rządzący narodowcy chcą, by Ministerstwo Kultury powołało specjalną komisję, która czuwałaby nad czystością włoszczyzny w szkołach, mediach, handlu i reklamie.

W ten sposób Fratelli d’Italia chce chronić język włoski przed anglicyzmami, które go „zaśmiecają”.

Już pojawiają się komentarze, że tak totalne regulacje sprawiają, że osoby z zewnątrz mogą odnieść wrażenie, iż faszyzm wraca do Włoch.

Prawo bruschetty

Tymczasem poszczególni posłowie partii władzy mają dużo bardziej radykalne pomysł. Poseł Fabio Rampelli, chciałby, aby anglicyzmy były zakazane również w niektórych dziedzinach życia codziennego. Twierdzi on, że obecnie włoski jest „zdegradowany i upokorzony”.

Narodowiec chciałby, aby powstała dodatkowa komisja, która czuwałaby nad poprawną wymową włoskich słów.

Niektórzy twierdzą, że byłaby to pułapka na odwiedzających Włochy turystów, którzy często niepoprawnie wymawiają słowa takie jak bruschetta, gnocchi czy chianti.

Stąd pomysł Rampelliego prześmiewczo nazywany jest „prawem bruschetty”. Niektórzy wskazują jednak na to, że prawo, nawet jeśli zostanie wprowadzone, będzie martwe. Jak bowiem można sprawdzić, czy ktoś prywatnie nie kaleczy języka włoskiego?

Co ciekawe – absurdalny pomysł partii rządzącej krytykuje nawet Accademia della Crusca, czyli instytut zajmujący się kultywacją języka włoskiego.

Rządzący nacjonaliści się jednak nie poddają i są zdeterminowani, by nowe prawo wprowadzić.

SJ

rp.pl / Reuters

Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *