Donald Tusk wygłasza exposeDonald Tusk wygłasza expose

Nowy premier, Donald Tusk, wygłosił exposé w Sejmie. Szef nowego rządu mówił m.in. o kwestiach, na których zamierza się skupić w prowadzeniu polityki państwa polskiego.

W wyniku głosowania Donald Tusk został wybrany premierem z ramienia Sejmu. Poparła go ponad połowa wszystkich parlamentarzystów.

Odchodzący rządzący nie potrafili w godny sposób pożegnać się z władzą, o czym pisaliśmy:

Data pokonania PiS-u nowym świętem narodowym?

– Jestem przekonany że 15 października dołączy do symbolicznych dat w naszym polskim kalendarzu. Tych tragicznych, przed chwilą czciliśmy pamięć ofiar jednej z tych tragicznych chwil naszej historii i tych pięknych. I przejdzie do historii jako dzień nie pierwszy raz pokojowego buntu na rzecz wolności i demokracji. Trochę podobnie jak 31 sierpnia 1980 roku czy 4 czerwca, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość, wolność, po zwycięstwie Solidarności – mówił nowy premier w swoim przemówieniu.

– Wyborcy wyłonili w głosowaniu nową rządową koalicję, którą będziemy, już właściwie to się zaczęło wczoraj, będziemy, państwo pozwolicie, nazywać od dzisiaj koalicją 15 października. To, co zdarzyło się tego dnia, to jednak rzecz dużo poważniejsza, niż zmiana rządu, niż zmiana koalicji rządowej. 15 października był zwieńczeniem procesu takiego obywatelskiego i narodowego odrodzenia, którego byliśmy uczestnikami, niektórzy świadkami, a niektórzy przeciwnikami – dodał Tusk.

Polityk zacytował też fragment manifestu Piotra Szczęsnego – przeciwnika rządów PiS-u, który w 2017 roku podpalił się przez Pałacem Kultury w Warszawie.

– Pozwólcie, że przeczytam teraz coś, co w jakimś sensie mogłoby zastąpić to moje dzisiejsze exposé. Niewiele zmieniłbym w tym tekście, który być może umknął już naszej uwadze, pamięci, a bardzo mi zależy, żebyśmy przypomnieli sobie i tego człowieka, i słowa jakie napisał zanim odszedł […]. Jestem przekonany, że większość z państwa tu, w polskim Sejmie, podobnie jak większość Polek i Polaków chyba mogłoby się pod tym podpisać – stwierdził premier.

SJ

Fot. YouTube

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *