fot. ilustracyjne/fot. abw.gov.pl

Radio ZET ujawniło, że dziś służby udaremniły celowe podpalenie „dużego obiektu” w Warszawie. Znaleziono osiem zapalników. Nie wiadomo jednak na pewno, kto miał dokonać podpalenia ani po co. Sporo wskazuje na rosyjskie służby.

Nad ranem w Warszawie udaremniono próbę podpalenia budynku wielkopowierzchniowego. Służby odnalazły osiem zdalnie sterowanych zapalników.

Dwa z zapalników zadziałały, jednak pożar udało się szybko opanować. Radio ZET ustaliło, że MON i MSWiA powołała specjalną grupę, która ma zbadać sprawę.

Niewykluczone, że próba podpalenia to dywersja, powiązana z poprzednimi pożarami. Zatrzymano już grupę osób, która planowała wywołanie pożarów na terenie całego kraju.

Portal o2.pl ustalił, że nie wiadomo, kiedy dokładnie odnaleziono zapalniki. Nie ujawniono również, kto stoi za próbą podpalenia. Zdaniem portalu, „tropy prowadzą do Rosjan oraz Białorusinów, którzy już kilka miesięcy temu grozili dywersją krajom NATO”.

– Przedstawiciele biura prasowego Komendy Stołecznej Policji zaprzeczają, że do takiego zdarzenia doszło w sobotę, natomiast nie potwierdzają, że zapalniki mogły zostać znalezione w ubiegłym tygodniu. Tak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń – podaje o2.pl.

– W zmowie milczenia udział bierze również Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Nie chciał on odpowiedzieć na żadne pytanie dotyczące akcji. Nie otrzymaliśmy także potwierdzenia, ani zaprzeczenia w związku ze sprawą – podkreślono.

Dr Anna Grabowska-Siwiec, emerytowana major kontrwywiadu ABW w rozmowie z o2.pl chwali postawę służb, które nie podają szczegółów sytuacji.

– Nie mamy pewności, kto stoi za podłożeniem domniemanych zapalników. Rzecznik zachował się w tej sytuacji bardzo profesjonalnie. Puszczanie jakichkolwiek szybkich i niepotwierdzonych informacji byłoby nieprofesjonalne, a wręcz niemądre. Służby potrzebują czasu, aby wszystko zweryfikować. W ostatnim okresie z ust polityków padło wiele nieodpowiedzialnych słów. Lepiej zachować ostrożność. Dajmy pracować służbom – podkreśliła.

– Być może komuś zależy na wywołaniu paniki. Niekoniecznie musiały być to prawdziwe zapalniki. Mogły to być atrapy. Wrogim służbom mogło zależeć na destabilizacji – dodała dr Grabowska-Siwiec.

Bloger „Służby i Obywatel” zwrócił uwagę, że służby specjalne w Polsce „budzą się”, jednak najlepszą kontrą okazują się być policjanci.

– Sprawcy są zatrzymywani po dokonanych czynach. Podkładaniu kamer, pobiciach, próbach podpalenia. Zwraca uwagę rosnąca rola Policji(CBŚP), która zatrzymała zarówno sprawców ataków na rosyjskich dysydentów jak i tą siatkę. Jeszcze się okaże się, że to Policja jest najlepszą kontrą – napisał w serwisie X bloger.

Dodał, że w dzisiejszych czasach każda właściwie osoba może zakupić sprzęt potrzebny do przygotowania tego typu podpalenia. Koszt wynosi zaledwie około 500 zł.

Z kolei współtwórca naszego portalu Dominik Cwikła odniósł się do sowieckiej doktryny szpiegowskiej, wedle której dywersja – jeśli do niej doszło – ma w rzeczywistości odwrócić uwagę służb specjalnych od innej, faktycznie ważnej dla Rosji sprawy.

– Jeśli faktycznie powstrzymana próba podpalenia w Warszawie była dywersją i jest powiązana z poprzednimi pożarami, to przypominam, że wedle sowieckiej doktryny szpiegowskiej – zapewne przyjętej przez Rosję, jeśli to ona za to odpowiada – mamy do czynienia z próbą odwrócenia uwagi polskich służb i/lub opinii społecznej od innej, faktycznie ważnej sprawy – napisał na Facebooku Dominik Cwikła.

jk

o2.pl / radiozet.pl / X / facebook.com / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. abw.gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *