Wrocław Fot. Pexels

Nie tylko Warszawa planuje wprowadzenie Strefy Czystego Transportu. Pomysł pojawił się także we Wrocławiu i już niedługo rozpocznie się pierwszy z trzech etapów wcielania tego projektu w życie. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska będą musieli płacić za wjazd do centrum.

We Wrocławiu ma zostać wprowadzony całodobowy system poboru opłat za wjazd do centrum miasta. Poza tym wjechać będą mogły tylko te samochody, które spełniają odpowiednie warunki.

„Pieniądze miałyby być pobierane nie zamiast, ale w ramach nowo utworzonej strefy, co oznacza, że kierowcy nie tylko musieliby sprostać wymaganiom SCT, ale też pokrywać z własnej kieszeni ewentualne wypady do centrum stolicy Dolnego Śląska” – podaje portal Interia.

„Co ciekawe dodatkowe opłaty za wjazd do centrum Wrocławia to (przynajmniej oficjalnie) pomysł jednego z mieszkańców, który skierował do urzędu miasta pismo w tej sprawie. Podkreślił w nim, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby korki na ulicach miasta oraz… rozwiązać problemy z »przekroczonymi normami zanieczyszczeń«” – podaje z kolei prawicowy portal PCh24.pl.

Wprowadzenie Stref Czystego Transportu potrwa we Wrocławiu 10 lat – od 2025 roku do 2035. Program został podzielony na trzy etapy:

Etap 1 (2025 rok) – strefa zostanie zamknięta dla aut benzynowych niespełniających norm emisji Euro 3 (od rocznika 2001) i diesli, które nie spełniają normy emisji spalin Euro 4 (od rocznika 2006),

Etap 2 (2030 rok) – podniesiony zostanie limit dla silników benzynowych do Euro 4 (od rocznika 2006) i dla silników wysokoprężnych do Euro 5 (od rocznika 2010),

Etap 3 (2035 rok) – podniesiony zostanie limit dla silników benzynowych do Euro 5 (od rocznika 2011) i dla silników wysokoprężnych do Euro 6 (od rocznika 2014).

SJ

Interia / PCh24

Fot. Pexels

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *