Foto: screen Twitter

Gorąco w miastach przy granicy Izraela z Libanem. Mieszkańcy Becet i Szlomi donoszą o eksplozjach. Słychać też syreny alarmowe. Wojsko miało przechwycić rakietę lecącą z terytoriom Libanu.

W czwartek portal „Times of Israel” podał informację, że izraelskie wojsko przechwyciło rakietę lecącą znad terytorium Libanu. Armia natomiast przekazała, że na północy kraju doszło do kilku eksplozji.

Wydarzenia w Izraelu to pokłosie niedawnej akcji w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Izraelska policja starła się tam dwukrotnie w środę z muzułmańskimi wiernymi. Później doszło do wymiany ognia w Strefie Gazy.

Sytuacja jest napięta, mimo że obecnie trwa żydowskie święto Paschy, muzułmański ramadan oraz Wielki Tydzień poprzedzający chrześcijańską Wielkanoc. Istnieje obawa przed dalszą eskalacją agresji.

W czwartek popołudniu Reuters przekazał, że doszło do kolejnego ataku rakietowego z terytorium Libanu. Atak ten był wymierzony w okolice spornej granicy z Izraelem.

Powołując się na swoje źródła, agencja podała też, że w południowej części doszło do ostrzału artyleryjskiego. Na razie jednak nie wiadomo nic na temat okoliczności ani skutków tych dwóch incydentów.

Jednak, jak donosi „Times of Israel”, izraelski premier Benjamin Netanjahu został o sytuacji poinformowany i „przeprowadzi ocenę zagrożenia z przywódcami wojska i sił bezpieczeństwa”.

Kancelaria Premiera Netanjahu podała w czwartek w oficjalnym komunikacie, że „gabinet bezpieczeństwa wysokiego szczebla zbierze się dziś wieczorem”. Z ustaleń izraelskiego dziennika można wnioskować, że jest to pierwsza taka narada od niemal dwóch miesięcy.

Według izraelskich mediów podczas w czwartkowych eksplozjach byli ranni. Wśród nich jest 26-letni mężczyzna z Januch-Dżat. Trafił go odłamek rakiety. Ranna jest też kobieta, która przewróciła się podczas ucieczki do schronu.

Ponadto w mieście Szlomi „jedna z rakiet wystrzelonych z południowego Libanu uszkodziła drogę i budynek” – podał „Times of Israel”.

mx

Times of Israel / Radio ZET / Twitter

Foto: screen Twitter

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *