fot. unsplash.com

Bezwarunkowy dochód podstawowy to przyznawanie ustalonej kwoty każdemu człowiekowi, który podlega pod ten przepis, niezależnie od wieku czy statusu majątkowego. Są już poważne plany, by przetestować to rozwiązanie w dziewięciu gminach na Warmii.

Mieszkańcy dziewięciu gmin na Warmii mogą zacierać ręce. Już wkrótce każdy mieszkaniec może otrzymywać 1300 zł dosłownie za to, że żyje. To efekt eksperymentu polegającego na tym, by wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy.

W ramach testu nawet 30 tys. mieszkańców Warmii mogłoby otrzymywać co miesiąc 1300 zł. Warunek? Muszą mieszkać w jednej z dziewięciu gmin w województwie warmińsko-mazurskim: Barciany, Bartoszyce, Braniewo, Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo.

Dlaczego akurat mieszkańcy tego regionu? Ciężko powiedzieć. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że bezrobocie w tym regionie jest wyższe, niż w pozostałej części kraju. W marcu ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 9,2 proc..

– Całe pogranicze to byłe tereny popegeerowskie. Byli pracownicy PGR-ów zostali po ich likwidacji pozostawieni bez żadnej osłony. Sprzedano im mieszkania za symboliczne kwoty i to jest jedyna wartościowa rzecz, jaką posiadają – przekonuje wójt gminy Srokowo, Marek Olszewski w rozmowie z portalem portalsamorzadowy.pl.

– Oni stąd nie wyjadą za pracą, bo tu mają dorobek swojego życia – przekonywał.

Mieszkańcy otrzymywaliby 1300 zł miesięcznie przez dwa lata. Pieniądze te przysługiwałyby każdemu, niezależnie od wieku, wykształcenia, pracy czy też jej braku. Objęłoby także emerytów i dzieci! Pieniądze wypłacać miałyby samorządy.

Coraz częściej mówi się o rzekomej potrzebie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Nie mówi się jednak o oczywistych konsekwencjach: Promocji lenistwa, szybkim wzroście cen i zwykłej niesprawiedliwości. W końcu wszyscy pracujący będą się zrzucali pod przymusem na te świadczenie.

DGP przypomina, że w 2016 roku w kwestii bezwarunkowego dochodu podstawowego przeprowadzono referendum. 70 proc. głosujących było przeciw. Z kolei w Finlandii w ramach podobnego eksperymentu 2 tys. osób otrzymywało 560 euro miesięcznie od państwa.

– Badania wykazały, że choć poziom finansowego bezpieczeństwa wśród badanych się zwiększył, to aktywność zawodowa pozostała na tym samym poziomie – podaje DGP.

dj

gazetaprawna.pl

fot. unsplash.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “Czy się stoi czy się leży 1300 się należy. Mieszkańcy 9 gmin na Warmii dostaną kasę za to, że żyją”
  1. Litości województwo warmińsko mazurskie zajmuje Warmię i Mazury, a podane gminy raczej położone są na terenie Warmii, to nie Podlasie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *