Sejm.Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikipedia, Kpalion, CC BY-SA 3.0

Choć oficjalnych informacji wciąż brak, to dzięki wywiadom i przeciekom wiemy coraz więcej na temat przyszłego rządu i Sejmu.

Najprawdopodobniej wiemy już, kto zostanie ministrem finansów, co przyszły rząd zrobi w sprawie aborcji i który klub poselski nie otrzyma swojego wicemarszałka.

On będzie nowym ministrem finansów?

Portal Money.pl ustalił w trzech niezależnych źródłach, że nowym ministrem finansów będzie Andrzej Domański.

Domański to absolwent ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i uczestnik programu Chartered Financial Analyst.

Polityk, który według money.pl będzie nowym ministrem finansów, był m.in. wykładowcą finansów behawioralnych na Uczelni Łazarskiego oraz na Uniwersytecie SWPS oraz pracował jako analityk, zarządzający funduszami, dyrektor inwestycyjny oraz członek zarządu w instytucjach finansowych.

Dodatkowo Domański był prezesem Instytutu Obywatelskiego – think tanku związanego z Platformą Obywatelską.

Aborcji do 12 tygodnia ciąży nie będzie. Pomysłu nie popiera nawet cała Lewica

Nowy rząd jest zdecydowany przywrócić tzw. kompromis aborcyjny. Koalicja Obywatelska w kampanii wyborczej obiecywała wprowadzenie aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży, ale jednocześnie z list tej partii startowali zaciekli przeciwnicy usuwania ciąży (m.in. Roman Giertych).

Wiadomo, że pomysł tak radykalnej zmiany w prawie aborcyjnym zablokowałaby Trzecia Droga, bo jest to sprzeczne z jej programem.

Okazuje się jednak, że nawet w Lewicy są przeciwnicy tak daleko idącej liberalizacji. Wśród nich jest np. działacz prozwierzęcy – Łukasz Litewka. Polityk, który startował z niebiorącego miejsca w Sosnowcu nieoczekiwanie stał się czarnym koniem wyborów i prawie wygryzł z Sejmu prezesa własnej partii.

W swoim okręgu Litewka traktowany jest niemalże jak bohater. Choć startował z Lewicy, to nawet seniorzy deklarowali, że będą na niego głosować. Teraz w „Gazecie Wyborczej” działacz prozwierzęcy zapowiedział, że poprze projekt aborcji do 12 tygodnia ciąży tylko w przypadkach, gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki.

Konfederacja nie dostanie wicemarszałka

Według ustaleń Polsat News w nowym prezydium Sejmu zasiadać ma pięciu wicemarszałków, przy czym dwóch „zaklepała” sobie Koalicja Obywatelska.

Oznacza to, że jedna partia nie dostanie swojego wicemarszałka. Z informacji, które uzyskała stacja wiadomo, że miejsca w prezydium na pewno otrzymają PiS, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

Pokrzywdzona będzie w takim razie Konfederacja, która wedle doniesień medialnych planowała desygnować na to stanowisko prezesa Ruchu Narodowego – Krzysztofa Bosaka.

SJ

money.pl, Polsat News, Gazeta Wyborcza, X

foto: Wikipedia, Kpalion, CC BY-SA 3.0

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *