Żołnierze KFOR podczas ćwiczeń.Żołnierze KFOR podczas ćwiczeń. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna

Siły NATO w Kosowie są gotowe stawić czoła każdej sytuacji, jeśli akty przemocy podobne do niedawnych spotkań zagrażają pokojowi – powiedział w poniedziałek dowódca NATO w Prisztinie.

Około trzydziestu żołnierzy sił pokojowych NATO broniących trzech ratuszy w północnym Kosowie zostało rannych w starciach z serbskimi demonstrantami pod koniec maja. Obrażenia odniosło także pięćdziesięciu dwóch protestujących.

NATO, które strzeże Kosowa od zakończenia wojny w 1999 roku, zdecydowało się rozmieścić dodatkowych 700 żołnierzy i postawić kolejny batalion w stan wysokiej gotowości.

„Planujemy stawić czoła wszelkim okolicznościom. To jest powód, dla którego otrzymaliśmy dodatkowe siły” – stwierdził dowód wojsk NATO, znanych jako KFOR, Angelo Michele Ristuccia. Jak dodał sytuacja pozostaje bardzo napięta.

„W tej chwili nie ma rozwiązania militarnego, ponieważ jedynym sposobem na rozwiązanie tej sytuacji jest decyzja polityczna, która opiera się na woli obu stron do normalizacji stosunków, ale najpierw do deeskalacji” – powiedział.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na północy Kosowa, gdzie zamieszkują głównie etniczni Serbowie, doszło do najgorszych napięć od czasu ogłoszenia niepodległości przez ten kraj w 2008 roku. Akty przemocy pojawiły się po zbojkotowanych przez Serbów wyborach, w których wygrali Albańczycy, przy frekwencji wynoszącej… 3,5 procent. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska, wezwały premiera Albina Kurtiego do wycofania wybranych burmistrzów.

„Jesteśmy tutaj, aby uniknąć pogorszenia sytuacji i rozładować napięcia… Jedyny sposób na deeskalację zależy od politycznej woli obu stron” – podkreślił Ristuccia.

πr

Reuters

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *