Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Plany postawienia kilkunastometrowego masztu 5G w środku zamku w Edynburgu wzbudziły nie lada kontrowersje. Zaprotestowała przeciwko temu organizacja charytatywna zajmująca się konserwacją zabytków.

Sieć komórkowa Three UK uważa, że masz jest „niezbędny” i nie będzie psuł widoku. Plany wywołały protest ponad stu sześćdziesięciu osób wzywających do znalezienia alternatywnego rozwiązania.

Protesty przeciwko masztowi 5G

Prezes The Cockburn Association, jednej z najstarszych organizacji w Szkocji zajmującej się konserwacją zabytków, powiedział BBC Scotland, że „niedopuszczalne” jest stawianie masztu w tak istotnym miejscu.

„Zamek jest jednym z najbardziej historycznych i ikonicznych miejsc dziedzictwa i celów turystycznych Edynburga i Szkocji”, powiedział.

„Maszt nieuchronnie będzie miał znaczący i negatywny wpływ na widoki do i z zamku w Edynburgu”, dodał. Jego zdaniem konieczne jest znalezienie alternatywnego rozwiązania.

Przyznał, że skuteczna telekomunikacja jest potrzebna w mieście, ale według niego maszt powinien być zlokalizowany w „bardziej niepozornym” miejscu.

Maszt 5G niezbędny?

Wniosek o postawienie masztu zostanie teraz rozpatrzony przez Radę Miejską Edynburga. Propozycja postawienia go to inicjatywa CK Hutchison Networks, aby pomóc zapewnić zasięg dla sieci komórkowej Three UK.

Rzecznik Three UK uzasadnia postawienie masztu w tym miejscu „dużym ruchem pieszych”, a za tym idzie potrzeba większej przepustowości sieci. „Maszty muszą być zlokalizowane tam, gdzie ludzie będą korzystać z usług, a w wielu przypadkach w precyzyjnych miejscach, aby zapewnić najszerszy zasięg”, podkreśla.

„Przeprowadzamy szeroko zakrojone poszukiwania i oceniamy szeroki zakres opcji przed złożeniem jakichkolwiek wniosków o planowanie i jesteśmy pewni, że zarówno odwiedzający, jak i miejscowi nadal będą mogli cieszyć się czystymi widokami na Zamek w Edynburgu”, podsumowuje.

πr

bbc.com

foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *