Władimir Putin i Jewgienij Prigożyn - jeszcze jako sojusznicy.Władimir Putin i Jewgienij Prigożyn - jeszcze jako sojusznicy. / Fot. Government of the Russian Federation, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

W Rosji doszło do zaskakujących wydarzeń. Grupa Wagnera, której dowodzi Jewgienij Prigożyn, zwróciła się przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi. Polskie władze zareagowały.

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, media wielokrotnie donosiły o możliwej zmianie na Kremlu lub o śmiertelnej chorobie Putina. Wszystkie te doniesienia były guzik warte. Tym razem mamy jednak do czynienia z czymś co najmniej poważnym. Nie wiadomo, jak cała sytuacja się zakończy, być może za kilka dni nikt o niej nie będzie już pamiętał, ale na ten moment Putin i jego ludzie mają naprawdę gorąco.

Grupa Wagnera zorganizowała bunt. Przejęła już dwa duże rosyjskie miasta – Rostów nad Donem oraz Woroneż – i idzie na Moskwę. W stolicy Rosji ogłoszono specjalną akcję antyterrorystyczną, ściągane są posiłki z całego kraju, obrzeża miast są fortyfikowane, a na głównych drogach dojazdowych wykopywane dziury w asfalcie, które miałyby zatrzymać ciężki sprzęt najemników od Prigożyna. Najbliższe godziny będą decydujące.

Putin wystąpił z nadzwyczajnym przemówieniem, w którym nazwał Prigożyna zdrajcą, oskarżył o doprowadzenie do chaosu, a działania szefa wagnerowców porównał do przewrotu bolszewickiego z 1917 roku.

Sytuacja w Rosji. Jak reaguje Polska?

Jak na zamieszanie w Rosji reaguje Polska? W sobotę nad ranem prezydent Andrzej Duda poinformował, że odbył konsultacje z premierem i MON, a także z sojusznikami. „Przebieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą jest na bieżąco monitorowany” – zapewnił.

Wówczas nie było jeszcze wiadomo, na ile sytuacja w Rosji jest poważna. Każda godzina wskazuje jednak na to, że Prigożyn postawił wszystko na jedną kartę i nie zamierza się wycofywać.

Późnym popołudniem Duda postanowił zwołać naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Udział wezmą, poza głową państwa, premier, wicepremier, szefowie resortów oraz służby specjalne.

Wcześniej, bo od godz. 18.45, w Kancelarii Premiera odbywa się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrami obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, a także z przedstawicielami polskich służb.

Reagują także światowi przywódcy. Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę z prezydentem Francji, kanclerzem Niemiec i premierem Wielkiej Brytanii na temat sytuacji w Rosji.

JW
Na zdj. Władimir Putin i Jewgienij Prigożyn – jeszcze jako sojusznicy.
Fot. Government of the Russian Federation, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *