Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak Fot. YouTube, XAdrian Zandberg, Krzysztof Bosak Fot. YouTube, X

Krzysztof Bosak (Konfederacja / Ruch Narodowy) i Adrian Zandberg (Lewica / Razem) stoją politycznie bardzo daleko od siebie. Ostatnio jednak połączył ich jeden temat.

We wtorkowej „Rzeczypospolitej” pojawił się artykuł pt. „Utracone zyski z euro”. Autor tekstu, były dziennikarz „Gazety Wyborczej” stwierdza w swoim artykule, że „korzyści [przyjęcia waluty euro] przewyższają koszty”. „Ekonomiści są zgodni, że każdy rok bez euro przynosi Polsce straty” – czytamy.

Artykuł skrytykowało dwóch liderów skrajnie różnych partii politycznych – Konfederacji i Lewicy.

Bosak: To argumenty politycznie, a nie ekonomiczne

„Ekonomiści nie są i nigdy nie będą zgodni w kwestii euro. Większość argumentów za euro formułowana przez ekonomistów to argumenty polityczne, a nie ekonomiczne. Autorem jest były dziennikarz Wyborczej, dla której postępujące zacieśnianie integracji UE i likwidacja suwerenności państw to sprawa doktryny, a nie pragmatyzmu” – uważa wicemarszałek Sejmu i lider Ruchu Narodowego – Krzysztof Bosak.

„Pragmatycznie rzecz biorąc możliwość dostosowania wartości własnej waluty do własnej kondycji gospodarczej jest więcej warta niż redukcja ryzyka kursowego na jednym konkretnym kierunku. No i oczywiście nie opłaca się oddawać kontroli nad własną polityką finansową do instytucji nadzorczych z Frankfurtu, Brukseli i Paryża, bo władza nad rynkiem finansowym to autonomia w zakresie polityki gospodarczej na miarę XXI wieku (lub jej brak)” – dodaje prawicowiec.

Zandberg: Myślę, że to nie jest prawda

W podobnym tonie wypowiadał się w Polsat News Adrian Zandberg z Lewicy.

– Myślę, że to nie jest prawda, że ekonomiści są zgodni, że każdy rok bez euro przynosi w Polsce straty. Myślę, że są w Polsce różni ekonomiści i różne przekonania – mówił w „Graffiti”.

Zandbergowi nie spieszy się do przyjęcia euro. – Uważam, że to nie jest coś, na co powinniśmy stawiać w ciągu najbliższego roku, dwóch – powiedział.

– Mamy najpierw wiele czynników konwergencji, które muszą się dokonać, żeby rozmowa o euro miała sens. Polska w tym momencie nie spełnia kryteriów akcesyjnych. My jesteśmy zwolennikami tego, żeby najpierw zwiększyć istotnie wspólne unijne inwestycje publiczne, zadbać o to, żeby dokonała się konwergencja praw społecznych, płac. Wtedy jest sens rozmawiać o wspólnej walucie – dodał.

SJ

FB, Polsat News

Fot. YouTube, X, collage

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *