TikTok / Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay

Najpierw Stany Zjednoczone, teraz Nowa Zelandia. Wydłuża się lista państw, które wprowadzają blokadę TikToka na urządzeniach administracji publicznej. Powodem są obawy związane z cyberbezpieczeństwem.

Szef służby parlamentarnej w Nowej Zelandii, Rafael Gonzalez-Montero, poinformował, że blokada TikToka nastąpi na wszystkich urządzeniach, które mają dostęp do sieci parlamentarnej Nowej Zelandii. Ma się to stać do końca marca.

Nowa Zelandia nie jest jedynym państwem, które zdecydowało się na taki krok. Wszystko przez obawy związane z cyberbezpieczeństwem. Władze chcą bowiem chronić wrażliwe dane.

Blokada TikToka w różnych państwach świata

TikTok jest „na cenzurowanym” także w Stanach Zjednoczonych. I to nie tylko na poziomie federalnym.

Obawy związane z cyberbezpieczeństwem w kontekście TikToka jako pierwsza w USA wyraziła gubernator stanu Dakota Południowa Kristi Noem. Pod koniec listopada 2022 roku wydała rozporządzenie, zgodnie z którym urzędnicy stanowi na służbowych urządzeniach nie mogą mieć dostępu do TikToka. Jak uzasadniała, chodzi o powiązania tej aplikacji z Chinami.

Niedługo potem podobne kroki podjęła administracja kolejnych 20 stanów w USA. Zakaz używania TikToka na urządzeniach polityków i pracowników administracji publicznej wydano także w Kongresie USA.

W Stanach Zjednoczonych TikTok ma przeszło 100 milionów użytkowników miesięcznie. Administracja wprowadzająca blokadę na tę aplikację kierowała się głównie troską o bezpieczeństwo danych. Obawiano się bowiem, że informacje o użytkownikach mogą trafić w ręce chińskiego rządu.

Kolejnym powodem, podnoszonym przez niektórych urzędników, były domniemania, że Chiny mogą wykorzystać aplikację do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. To zaś mogłoby wpływać na dyskurs polityczny, a w konsekwencji także na wyniki wyborów.

W lutym podobne zasady wprowadzone zostały także w Kanadzie. Regulacje związane z używaniem TikToka na urządzeniach mobilnych tamtejszy rząd wydał 27 lutego.

Podobny zakaz, także w lutym, pojawił się też w Unii Europejskiej. Blokadę zastosował również Tajwan.

mx

PCh24.pl / apnews.com / abcnews.go.com

Zdjęcie ilustracyjne – Foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *