fot. ilustracyjne/fot. pixabay (kolaż tymzyjesz.pl)

8 i 9 maja w Berlinie będzie obowiązywać zakaz eksponowania ukraińskich i rosyjskich flag. Zakaz ma dotyczyć również odtwarzania pieśni marszowych oraz wojskowych a także wygłaszania przemów. To prewencja władz w związku z obchodami zakończenia II wojny światowej.

Zakazy w Berlinie

– W dniach 8 i 9 maja będzie obowiązywał w Berlinie zakaz eksponowania flag Rosji i Ukrainy – podała redakcja gazety „Berliner Morgenpost”.

– Policja zakazała wywieszania rosyjskich i ukraińskich flag w kilku miejscach miasta w dniach 8 i 9 maja (poniedziałek i wtorek). Zarządzenie dotyczy radzieckich miejsc pamięci w dzielnicach Treptow, Tiergarten i Schönholzer Heide – przekazały władze.

Zakaz obejmuje również odtwarzanie pieśni marszowych i wojskowych oraz „wygłaszanie przemów, które ze względu na obecną sytuację mogą oznaczać aprobatę lub gloryfikację” agresji siły kremlowskich na Ukrainę.

„Celem godne upamiętnienie żołnierzy”

– Akt pamięci i szacunku dla tych miejsc i pomników musi być zachowany także na tle obecnej wojny – czytamy w komunikacie.

Jak przekonują władze, celem tych decyzji jest „godne upamiętnienie poległych żołnierzy byłej Armii Radzieckiej”.

Berlińskie władze wprowadziły podobne zakazy już w ubiegłym roku. Objęły one jednak 15 miejsc. W tym roku zredukowano obszar zakazów do trzech.

Dwie daty zakończenia II wojny światowej

W tym roku minie 78 lat od zakończenia II wojny światowej. Najkrwawszy w znanej historii ludzkości konflikt ma dwie daty, które są uznawane przez Europę.

Zachód obchodzi zakończenie wojny 8 maja. Wówczas niemieckie władze podpisały akt kapitulacji wobec aliantów.

Z kolei 9 maja akt kapitulacji podpisano wobec ZSRR. I ten dzień Rosja uznaje za zakończenie II wojny światowej. Natomiast należy pamiętać, że dla USA, Japonii i Chin wojna trwała dalej na Pacyfiku aż do sierpnia, kiedy to władze w Tokio skapitulowały po zrzuceniu na Japonię dwóch bomb atomowych.

dj

polstanews.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. pixabay (kolaż tymzyjesz.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *