Zniszczone auto konwoju humanitarnego, Damian Soból Fot. X, FB, collage

W Izraelu doszło do tragedii. Konwój humanitarny, w którym był Polak,, został ostrzelany przez izraelskie wojsko. Według nowych informacji to mógł nie być wypadek.

W wyniku izraelskiego nalotu w Strefie Gazy zginęło siedmioro wolontariuszy World Central Kitchen oraz palestyński kierowca.

Izrael przyznał się do ataku, twierdząc jednocześnie, że był to wypadek. Nowe informacje publikowane m.in. przez izraelskie Haaretz zdają się jednak podważać tę wersję wydarzeń.

Przede wszystkim samochody w konwoju humanitarnym był widocznie oznaczone, więc wyraźnie było widać, że jadą wolontariusze.

Mimo to, jak pisze portal Bellingcat, „zniszczone pojazdy noszą znamiona precyzyjnego uderzenia”.

Czytamy także, że „aby trafić w ruchome cele, takie jak samochody, konieczne jest, aby tego rodzaju amunicja była w stanie śledzić cel w czasie rzeczywistym”.

To, co jednak najbardziej zdaje się świadczyć o tym, że wolontariusze byli obiektem celowego ataku, są doniesienia o tym, że w sumie przesiadali się dwukrotnie, by ratować życie, ale izraelskie wojsko atakowało precyzyjnie każdy kolejny pojazd, w którym się znajdowali.

„Ci, którzy przeżyli, wysiedli z uszkodzonego samochodu i przesiedli się do innego. Kilka sekund później w ich pojazd uderzył kolejny pocisk. Podjechał do nich trzeci samochód z konwoju z pomocą, przeniesiono do niego rannych, którzy przeżyli drugi atak, ale potem wystrzelono trzeci pocisk” – pisze dziennikarz Avi Scharf z izraelskiego Haaretz.

Ten sam portal podaje, że izraelska armia najprawdopodobniej sądziła, że jedna z osób w samochodach to palestyński terrorysta.

Atakujący musieli jednak mieć świadomość, że pozostali pasażerowie, to wolontariusze niosący pomoc potrzebującym, którzy na wojnie powinni być nietykalni.

Wciąż nie wiadomo, czy jakiś terrorysta rzeczywiście znajdował się w którymś z aut. Sprawa wygląda jednak bardzo źle.

Jedną z osób, które zginęły, był Damian Soból z Przemyśla, który do Strefy Gazy wyjechał, by dowozić żywność osobom zagrożonym klęską humanitarną.

W sieci dostępne jest nagranie samochodu, którym jechał polski wolontariusz.

SJ

Haaretz, Bellingcat

Fot. X, FB

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *