Polska Fot. canva

Polski kryzys systemu prawnego jest szeroko komentowany przez największe tytułu amerykańskiej prasy. „The Washington Post” i „The American Spectator” zauważają, że konflikt pomiędzy PiS-em a PO osłabia polską demokrację i jest prezentem dla Moskwy.

W amerykańskim „The Washington Post” możemy przeczytać, że wojna Jarosława Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem podda „największy i najbardziej wpływowy kraj wschodniej Europy gorzkiej rywalizacji w dającej się przewidzieć przyszłości”.

Publicysta Lee Hockstader uważa, że na ten moment wcale nie jest pewne, że Polska idzie w stronę odzyskania silnej demokracji i niezależnego sądownictwa.

„Jest zbyt wcześnie, by przewidywać, czy Polska się rozsypie, to znaczy czy obecny impas doprowadzi do anarchii albo przemocy. Znaki są jednak złowieszcze” – podkreśla Hockstader w swoim artykule.

Zdaniem publicysta kryzys w Polsce jest bardzo wygodny dla Moskwy. „Nic nie może cieszyć Władimira Putina bardziej niż oglądanie postępującej destabilizacji Polski, strategicznie ważnego członka zachodniego sojuszu, którego granice z Rosją i Białorusią należą do najbardziej zapalnych punktów w Europie” – czytamy.

„The American Spectator” napisał z kolei, że wygląda na to, iż nowy rząd „próbuje wprowadzić »demokrację« siłą”.

Publicysta Michael O’Shea twierdzi nawet, że sytuacja w Polsce zarzyna przypomina rok 1981, gdy wprowadzono stan wojenny.

„Zaledwie tydzień po rozpoczęciu swych drugich rządów jako premier, Tusk rzeczywiście przywołał wspomnienia z tamtej epoki. 20 grudnia Polacy byli świadkami zamachu stanu w biały dzień w TVP” – pisze publicysta.

Przypomnijmy, że zachodnia prasa już wcześniej oskarżała Prawo i Sprawiedliwość o łamanie praworządności, a w nowym rządzie pokładano nadzieje, że przywróci porządek.

Po pierwszym miesiącu rządów nowej ekipy część zachodnich mediów zdaje się być rozczarowana metodami nowych rządzących i chaosem, który zapanował w Polsce.

Niektórzy publicyści zwracają uwagę, że Polska stała się polem bitwy dla dwóch walczących ze sobą ekip, które dewastują instytucje i osłabiają demokrację.

SJ

The Washington Post, „The American Spectator

Fot. Canva

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *