Wołodymyr Zełenski.Wołodymyr Zełenski. / Fot. President Of Ukraine from Україна

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wygłosił przemówienia w amerykańskim Kongresie. Uniemożliwił mu to Republikanin Kevin McCarthy, przewodniczący Izby Reprezentantów USA.

Zełenski przebywa w USA, gdzie próbuje przekonać Amerykanów, że Ukraina wygrywa wojnę z Rosją, ale do pełnego zwycięstwa potrzebuje jeszcze więcej wsparcia – zarówno sprzętu wojskowego, jak i finansowego.

Na spotkaniu z delegacją Izby Reprezentantów przekonywał, że zwycięstwo jest możliwe, lecz potrzeba osłony powietrznej w postaci F-16 oraz pocisków balistycznych dalekiego zasięgu ATACMS.

Potrzebują artylerii dalekiego zasięgu, aby uderzyć na Krym, skąd nadlatują irańskie drony. W tej chwili jego żołnierze wkraczają bez osłony powietrznej… Nie wysłalibyśmy naszych żołnierzy w takiej sytuacji. Musimy więc dać im wszystko, czego potrzebują – mówił po spotkaniu z Zełenskim Michael McCaul, republikański przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Sęk w tym, że nie wszyscy Republikanie są przekonani o tym, że należy dalej wspierać Ukrainę. Wizyta Zełenskiego, oprócz szczytu ONZ, była także po to, aby przekonać Kongres do zatwierdzenia kolejnego pakietu pomocy – 24 mld USD, o co oficjalnie poprosił Biały Dom.

Zełenski przed Kongresem jednak nie wystąpił. Zablokował to przewodniczący Izby Reprezentantów McCarthy, który odmówił zorganizowania wspólnej sesji Kongresu. Powód? Oficjalny taki, że brakowało czasu, a poza tym Zełenski przemawiał już przed Kongresem w grudniu ub.r.

Wielu uznaje to jednak za znak, że tym razem może nie pójść tak łatwo z przekazaniem kolejnych miliardów dolarów Ukrainie. Przed wspomnianym spotkaniem republikański spiker zapowiadał, że będzie pytał prezydenta Ukrainy m.in. o jego plan na wygranie wojny oraz rozliczenie już przekazanych środków, a już po spotkaniu – kilkakrotnie pytany przez dziennikarzy – nie zobowiązał się do szybkiego procedowania dodatkowego pakietu pomocy dla Ukrainy przez Izbę Reprezentantów.

Według oficjalnych danych, od lutego 2022 roku, czyli od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę, amerykański Kongres przeznaczył na pomoc Ukrainie 113 miliardów dolarów.

Nowy wniosek ze strony Białego Domu to wspomniane 24 miliardy dolarów. Z tego 13 mld dol. ma iść na pomoc militarną, ok. 7,3 mld dol. na wsparcie gospodarcze, a reszta na pomoc humanitarną.

JW
Źródło: nypost.com
Fot. President Of Ukraine from Україна

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *