fot. YT/Telewizja Republika

Posłowie wybrali nowe prezydium Sejmu. Wybrano m.in. Marszałka i wicemarszałków. Tylko klub PiS nie będzie miał swojego człowieka w prezydium.

458 posłów poparło powołanie sześciu wicemarszałków. Nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Wicemarszałkami zostali: Krzysztof Bosak z Konfederacji, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Dorota Niedziela i Monika Wielichowska z KO oraz Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi. Otrzymali oni odpowiednio 272, 250, 257, 252 i 267 głosów.

Odrzucono kandydaturę Elżbiety Witek z PiS. Oznacza to, że to jedyny klub, który nie posiada wicemarszałka w Sejmie.

Nie będzie to jednak najpewniej stan permanentny. Marszałek Szymon Hołownia przekazał, że przedstawiciel PiS do prezydium zostanie wybrany w innym czasie.

– Pani marszałek Witek była przeszło 50 miesięcy marszałkiem Sejmu i to był wyjątkowo trudny czas. To był wyjątkowo trudny czas ze względu na to, że opozycja ogłosiła się opozycją totalną, ale nie tylko się ogłosiła, ale niestety także była opozycją totalną. I w związku z tym, tutaj w Sejmie mieliśmy do czynienia z niebywałym wręcz poziomem agresji, grubiaństwa, chamstwa po prostu – przekonywał jeszcze przed głosowaniem poseł Jarosław Kaczyński.

– W poprzedniej kadencji wicemarszałek dawał poczucie szukania dialogu, to człowiek mediów i wysokiej kultury. Założył jedno z największych wydawnictw Muza, pracował w KRRiT – mówił Krzysztof Gawkowski o Włodzimierzu Czarzastym.

Szymon Hołownia wcześniej został wybrany na marszałka Sejmu. Zastąpił na tym stanowisku właśnie Elżbietę Witek.

– Na te cztery lata mamy bardzo jasne zadanie – każdego dnia dowodzić, że nasi rodacy nie pomylili się, stojąc 15 października w tych długich kolejkach pod lokalami wyborczymi – powiedział Hołownia.

dj

polsatnews.pl

fot. YT/Telewizja Republika

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *